Chorobnosť v Nitrianskom kraji na chrípku stúpla takmer o 300 percent

13.01.2020 11:26, aktualizované: 14:56
chrípka, injekcia, vakcína
Ilustračné foto. Autor:

Kým na konci minulého roka bolo evidovaných 60 prípadov ochorení na chrípku, v druhom kalendárnom týždni tohto roka už Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre evidoval stovky chorých.

Celkovo bolo počas minulého týždňa evidovaných 5367 akútnych respiračných ochorení. Z tohto počtu išlo o chrípku a chrípke podobné ochorenia v 564 prípadoch. „Oproti minulému kalendárnemu týždňu to predstavuje nárast chorobnosti o 295,5 percenta,“ uvádza sa v správe RÚVZ.

Najviac chorých bolo v skupine nula až päťročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 138 osôb. Z celkového počtu hlásených ochorení bolo 41,3 percenta zápalov prínosových dutín, 23,9 percenta zápalov pľúc a 34,8 percenta zápalov stredného ucha. Ochorenia hlásilo 64 percent praktických lekárov pre deti a dorast a 55 percent lekárov pre dospelých. Uplynulý týždeň stúpol počet chorých na ARO v kraji takmer o 62 percent

Uplynulý týždeň stúpol počet chorých na ARO v Košickom kraji takmer o 62 percent

Vyplýva to z údajov zverejnených na webovej stránke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach.

Lekári hlásili celkovo 5839 chorých na ARO, z toho bolo 245 prípadov chrípky a jej podobných ochorení. Komplikovaný priebeh zaznamenali u 68 ľudí, čo predstavuje necelých 1,2 percenta zo všetkých ARO. Najčastejšie išlo o zápaly prínosových dutín (33), zápal pľúc (22) či zápal stredného ucha (13). Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola u detí do piatich rokov. Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v druhom kalendárnom týždni nebolo podľa RÚVZ hlásené.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na ARO vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Košice #chrípka #chorobnosť #Nitra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku