ZOO v Bojniciach preventívne zatvorili

V piatok popoludní uhynula v bojnickej zoologickej záhrade kačica. Vzápätí Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš nariadil test vtáka, ktorý má potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenie, či kačica bola nakazená vírusom vtáčej chrípky alebo príčinou uhynutia bolo niečo iné. Z bezpečnostných dôvodov bola preto ZOO v Bojniciach uzavretá pre verejnosť.

, , 24.01.2020 18:54, aktualizované: 19:05
2

Profesor Bíreš pre Pravdu uviedol, že najdôležitejší pre ďalší režim ZOO bude výsledok testov, ktoré robí Národné referenčné centrum vo Zvolene. Rýchlosť testu na vtáčiu chrípku závisí od koncentrácie vírusu v tele vtáka. Ak je koncentrácia vysoká, je test rýchlejší a výsledok známy do 24 hodín. Treba si teda počkať, aký výsledok prinesie tento víkend.

Hoci sa zatiaľ nepotvrdil, prenos aktuálneho vírusu H5N8 na ľudský organizmus, ani jeho zmutovanie, už aj s ohľadom na chrípkovú epidémiu, ktorá prepukla na juhu Čiech, či panické správy z Číny, kde v piatok uzavreli kvôli šíreniu koronavírusu niekoľko veľkomiest s dovedna 37 miliónmi obyvateľov, je na mieste maximálna opatrnosť. To je dôvod, prečo je ZOO v Bojniciach uzavretá minimálne do času, kým sa nevyjasní, čo bolo príčinou úhynu kačice.

Na Slovensku zatiaľ potvrdili vírus vtáčej chrípky v dvoch drobnochovoch hydiny. Prvý zaregistrovali v polovici januára v Zbehoch pri Nitre, druhý oznámili tento týždeň z Cífera pri Trnave. Chovatelia hydiny bez ohľadu na typ chovu a ako vidno aj zoologické záhrady musia byť nasledujúce týždne v strehu a urobiť všetko preto, aby zabránili kontaktu chovanej hydiny s voľne žijúcim vtáctvom. Keďže je Slovensko migračnou križovatkou vtáctva pri jeho preletoch zo severu na juh, vírus vtáčej chrípky permanentne poletuje v ovzduší.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #vtáčia chrípka #kačica #zoo Bojnice