V bojnickej zoo potvrdili vtáčiu chrípku u štyroch uhynutých jedincov

Vtáčiu chrípku potvrdili vo štvrtok veterinári v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach u ďalších štyroch vtákov. Zistili ju u jedincov, ktoré dali preventívne utratiť. Uviedol to riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Prievidzi Milan Šima.

30.01.2020 15:45
Bojnice zoo vtáčia chrípka Foto: ,
Na snímke oznam pri vchode do Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach, kde Štátna veterinárna a potravinová správa potvrdila výskyt vtáčej chrípky v sobotu 25. januára 2020.
debata (3)

„Vtáčiu chrípku potvrdili u dvoch lyžičiarov bielych, pižmovky hrebenatej a volavky chocholatej. Jedince patrili k tým, ktoré sa preventívne utratili, a z nich sa zobrali štyri vzorky,“ spresnil Šima.

Bojnická zoologická záhrada je až do zrušenia opatrení vydaných RVPS v Prievidzi uzatvorená pre verejnosť. „Opatrenia vydané RVPS Prievidza majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy a okrem iného zahŕňajú okamžité usmrtenie všetkých vtákov s klinickými príznakmi ochorenia či bezpečný spôsob likvidácie kadáverov prostredníctvom kafilerického zariadenia,“ informovala o tom ŠVPS na svojom webe.

RVPS taktiež nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy v ochrannom pásme s polomerom troch kilometrov okolo ohniska a v pásme pozorovania s polomerom desať kilometrov okolo ohniska. Chovatelia musia zároveň nahlasovať obciam súpis hydiny a vtáctva.

Výskyt vtáčej chrípky potvrdili v Národnej zoo v Bojniciach v sobotu (25. 1.), a to u kačice striebristej a lyžičiara bieleho. Areál uzatvorili ešte v piatok (24. 1.).

Bojnická zoo deklarovala, že situáciu s týmto vážnym ochorením nepodcenila. Hneď ako sa objavil prvý potvrdený prípad vtáčej chrípky na Slovensku v Zbehoch, prijala opatrenia. Ďalšie vykonala po potvrdenom výskyte vo svojom areáli.

VIDEO: Pozrite si, ako vyzerá karanténa bojnickej zoo.
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Bojnice #zoo Bojnice #vtáčia chrípka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy