Bratislava má problém s nakladaním s potenciálne infekčným odpadom

Bratislava požiadala hlavného hygienika o stanovisko, ako postupovať pri nakladaní s komunálnymi odpadmi u osôb, ktoré sú v domácej povinnej karanténe v súvislosti so šíriacim koronavírusom.

19.03.2020 22:06
debata (8)

Dôvodom podľa magistrátu je, že súčasná platná právna úprava neupravuje spôsob, ako nakladať s odpadmi počas mimoriadnej situácie, informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Kým obdrží mesto Bratislava oficiálne vyjadrenie hlavného hygienika SR, žiada ľudí v karanténe, prípadne s podozrením na nákazu, aby sa riadili jej určenými pravidlami, ako narábať s odpadom z domácnosti. Žiada, aby odpad, ktorý vzniká v domácnosti takýchto ľudí, vkladali do plastového vreca na odpadky a po naplnení ho riadne zviazali. „Po naplnení vrece s odpadom vložili do druhého vreca, a takto uložený odpad držali doma, kým nie sú známe výsledky testov, alebo kým nebude odpad takto uložený najmenej 72 hodín,“ spresnil Bubla. Až po uplynutí 72 hodín či po oznámení negatívnych výsledkov testov by mali podľa mesta umiestniť odpad do zberných nádob.

„Takýmto nakladaním s potenciálne infekčným odpadom zabránime, aby do kontaktu s ním prišli ďalšie osoby, vrátane zamestnancov spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu, ktorí zabezpečujú jeho zvoz,“ vysvetlil Bubla.

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková uviedla, že úrad je maximálne súčinný pri poskytovaní odborných stanovísk a odporúčaní v súvislosti s predmetnou problematikou nakladania s odpadmi, hoci ide o oblasť, ktorá je prioritne v gescii Ministerstva životného prostredia SR. ÚVZ SR sa už zaoberá žiadosťou hlavného mesta o stanovisko z 18. marca a v čo najkratšom čase poskytne v danej záležitosti odborné stanovisko všetkým mestám a obciam v SR.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #odpad #koronavírus