Nové Mesto žiada postaviť v Novom Istropolise najprv kultúrne centrum

Bratislavská mestská časť Nové Mesto žiada developera Immocap Group, ktorý na mieste súčasného Domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte plánuje vybudovať projekt Nový Istropolis, aby staval kultúrno-spoločenské a kongresové centrum ako prvé, prípadne v prvej fáze výstavby. V piatok to vyhlásil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

17.07.2020 13:35 , aktualizované: 15:57
Novy Istropolis Foto:
Vizualizácia projektu Nový Istropolis - foyer.
debata (2)

„Toto je naša elementárna podmienka. Nemôže investor prísť, kúpiť Istropolis, vybudovať byty, administratívu, obchody a samotnému Istropolisu sa nevenovať, prípadne niečo ponatierať. Je to nevyhnutná súčasť investície a musí byť v prvej fáze. Najprv sa musí postaviť kultúrno-spoločensko-kongresové centrum,“ uviedol starosta. Trvá na tom, aby sa tam zachovala kultúra minimálne v rozsahu, v akom fungovala v minulosti.

VIDEO: Ako bude vyzerať nový bratislavský Istropolis?

Video

Mestská časť investora žiada, aby spolu s hlavným mestom mala možnosť spolurozhodovať, ako bude vyzerať budúci verejný priestor v projekte Nový Istropolis. Nové Mesto podľa starostu nemá vlastné centrum a tento zámer je príležitosťou, ako ho vytvoriť. Samospráva poukazuje aj na plánovanú novú železničnú stanicu Filiálka. „V minulosti som podpisoval územné rozhodnutie, ktoré umiestňovalo stanicu Filiálky do priestoru pod súčasné parkovisko, ktoré sa nachádza pred Istropolisom. Investor musí vytvoriť priestor, aby keď štát jedného dňa začne so stavbou, bolo možné umiestniť stanicu práve na toto miesto,“ uviedol Kusý.

Novomestská samospráva žiada Immocap Group, aby sa v rámci revitalizácie územia nevenoval len svojmu pozemku, ale riešil aj okolie vrátane zelene, chodníkov, zastávok MHD. Vyžaduje tiež, aby zo súčasného domu odborov a jeho okolia sa v novom projekte zachovalo všetko, čo je hodnotné. Starosta avizoval, že sa budú zaujímať aj o budúcnosť kubánskeho mramoru, ktorý tvorí obklad budovy. Taktiež chce, aby developer umožnil na svojom pozemku postaviť škôlku pre potreby miestnej komunity.

Kusý povedal, že na týchto požiadavkách mestská časť trvá a musia byť súčasťou zámeru. „Bez toho nebudeme súhlasiť, aby sa investícia zrealizovala,“ podotkol s tým, že ak chce investor postaviť takú veľkú a dôležitú stavbu, mal by fungovať v súčinnosti so samosprávou Nového Mesta i hlavného mesta. „Mesto a mestská časť prostredníctvom svojich odborných pracovníkov, architektov i urbanistov musia mať možnosť vyjadriť sa,“ skonštatoval.

Generálny riaditeľ Immocap Group: Najdôležitejšou časťou je práve nové kultúrno-spoločenské centrum

Generálny riaditeľ Immocap Group Martin Šramko na požiadavky mestskej časti reagoval, že k zachovaniu kultúrno-spoločenskej funkcie Istropolisu sa zaviazali už pri jeho akvizícii a podľa toho pristupovali aj k formovaniu celého projektu. "Jeho najdôležitejšou časťou je práve nové kultúrno-spoločenské centrum. Sme presvedčení, že Nový Istropolis zlepší kvalitu života Bratislavčanov v mnohých smeroch a prinesie im množstvo nielen príjemných zážitkov, ale aj reálnych ekonomických benefitov.

Vizualizácia projektu Nový Istropolis - foyer.
Vizualizácia projektu Nový Istropolis.
+10Vizualizácia projektu Nový Istropolis....

Požiadavky, ktoré prezentoval starosta mestskej časti Nové Mesto, rešpektujeme, potrebujeme si ich však detailne zanalyzovať," poznamenal Šramko. Tvrdí, že si ich spoločnosť uvedomuje, že projekt takýchto parametrov môže vzniknúť iba v spolupráci developera s mestom a mestskou časťou. „Urobíme všetko pre to, aby Nový Istropolis spĺňal predstavy Bratislavčanov o modernom kultúrnom centre a mestskej štvrti,“ poznamenal šéf Immocap Group.

Oficiálne debaty o umiestnení NKKC ešte nie sú

Zatiaľ sa nerealizujú žiadne oficiálne rokovania so žiadnym vlastníkom pozemku o vybudovaní národného kultúrno-kongresového centra (NKKC). Pre TASR to uviedlo občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum, ktoré vznik NKKC iniciuje, s tým, že oficiálne debaty môžu nastať až za účasti štátu. Združenie tak reagovalo na zámer developera Immocap Group. Investor potvrdil, že sa bude usilovať, aby NKKC vzniklo práve tam.

„Dnes sme stále len na začiatku dlhodobého procesu a momentálne sme vo fáze, v ktorej spoločne s ministerstvom financií riešime základné právne rámce štátnej pomoci a čo najefektívnejšie možnosti špecifikácie samotnej účasti štátu v združení a jeho štruktúrach. Výber najvhodnejšej lokality, ako aj samotné rokovania s majiteľmi pozemkov budú možné až po týchto krokoch,“ uviedlo združenie. Potvrdilo, že sleduje kroky developera Immocap Group a sleduje aj kroky ďalších vlastníkov pozemkov, kde by mohlo vzniknúť NKKC.

„O tom, kde sa bude tento verejný projekt realizovať, nerozhodne občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum samostatne. Dôležitým míľnikom musí byť vstup štátu do tejto neziskovej entity a následne spoločné hľadanie vhodnej lokality. V našom záujme je transparentne hľadať a nájsť toho najlepšieho partnera a lokalitu na vznik nového NKKC za účasti štátu,“ poznamenalo združenie.

Jeho členovia tvrdia, že za posledné roky, čo sa téme venujú, sa stretli takmer s každým relevantným hráčom, ktorý by mohol byť nápomocný pri vzniku kultúrneho a kongresového centra, a teda s verejnými inštitúciami, mestom, združeniami cestovného ruchu, krajom, štátom, súkromnými developermi či vlastníkmi pozemkov vrátane spoločnosti Immocap Group.

Na mieste súčasného Domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte by mohol v budúcnosti vyrásť projekt Nový Istropolis. Do lokality má priniesť moderné multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou 3000 miest na sedenie. Popritom tam majú byť postavené kancelárie, administratívne budovy, rezidencia či hotel. Zámer predstavil developer Immocap Group, ktorý sa bude usilovať, aby tam vzniklo národné kultúrne a kongresové centrum. Uchádzať sa preto chce aj o verejné zdroje. Výstavbu projektu by chcel spustiť na prelome rokov 2022/2023 a dokončiť ju v roku 2025.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava - Nové Mesto #Istropolis #Rudolf Kusý #Národné kultúrne a kongresové centrum