V prešovskom centre ordinoval lekár s koronavírusom, nik sa nenakazil

, 18.07.2020 12:00

Karanténa v prešovskom Centre sociálnych služieb Vita Vitalis, v ktorom ordinoval lekár s potvrdeným koronavírusom, sa po desiatich dňoch skončila.

Aj piatkové kontrolné PCR testy na koronavírus boli totiž u všetkých negatívne. „Regionálny hygienik rozhodol o ukončení karantény,“ potvrdila hovorkyňa prešovskej župy Dáša Jeleňová. V karanténe bolo od 8. júla 112 klientov zariadenia, 63 zamestnancov priamo v centre a 44 zamestnancov, ktorí museli zostať v domácej karanténe.

Prešovské Centrum sociálnych služieb Vita Vitalis
Prešovské Centrum sociálnych služieb Vita Vitalis Autor: Robo Hakl, Pravda

Ešte začiatkom týždňa zamestnanci, ktorí zostali zatvorení priamo v centre Vita Vitalis, zverejnili na sociálnej sieti list, v ktorom prosili o výmenu, pretože už nevládali klientom poskytovať potrebnú starostlivosť.

"Personál, ktorý ostal doslova „uväznený“ v zariadení poskytuje služby už na hranici svojich síl, je unavený a dokonca sú tam zamestnankyne, ktoré samé doma majú maloleté deti, o ktoré je rovnako potrebné sa starať. Pýtame sa, koľkokrát ešte prebehne testovanie všetkých, aby sa zariadenie dostalo do stavu ako predtým, keď všetci sú negatívni,“ uviedli vo výzve. „Sme na pokraji síl,“ zdôraznili, nakoľko pri počte 19 opatrovateľov na 112 klientov je podľa nich pochopiteľné, že je potrebné ich vystriedať.

Terézia Sisáková, poverená riadením zariadenia, počas týždňa pre Pravdu potvrdila, že zamestnanci sú nespokojní a unavení. Podľa nej sa neskôr nálada zlepšila a centrum preškolilo niektorých zamestnancov, aby mohli opatrovať klientov.

Karanténu v zariadení vyhlásili hneď potom, keď lekár a zdravotná sestra, ktorí tam ordinovali, boli pozitívne testovaní na koronavírus. U žiadneho z klientov a zamestnancov zariadenia nebol koronavírus potvrdený.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Prešov #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku