Z mosta ponad Váh sa stane korzo

, 01.08.2020 10:00
most, Trenčín
Plánovaná rekonštrukcia by mala trvať do roku 2023. Autor: ,

Starý železničný most v Trenčíne, ktorý sa po modernizácii trate pred tromi rokmi stal zbytočným, čaká rekonštrukcia. Mesto ho premení na zelené korzo pre chodcov ponad Váh a cyklotrasu pre cyklistov.

„Revitalizáciu mosta predpokladáme v troch etapách,“ vysvetľuje Eva Mišovičová z kancelárie primátora mesta Trenčín. V prvej etape upravia a vybavia zóny pre peších a cyklistov. Práce by sa mali skončiť do konca roka 2023, odhadované náklady dosiahnu približne 1,57 milióna eur. Momentálne sa pracuje na projektovej dokumentácii a žiadosť o financovanie z eurofondov môže byť podaná až po získaní stavebného povolenia.

V rámci druhej etapy majú na moste vzniknúť kocentrum s čajovňou alebo street art galérie so street foodom, teda objekty, ktoré dotvoria promenádny charakter. Financované by mali byť zo súkromných zdrojov, prípadne tiež z eurofondov.

V tretej etape mesto predpokladá zastrešenie mosta, čím sa vytvorí pešia zóna a korzo. Náklady mesto odhaduje približne na 1,35 milióna eur. „Po revitalizácii bude súčasná lávka, ktorú využívajú cyklisti a chodci, rozšírená a bude slúžiť výhradne cyklistom,“ dodáva Mišovičová. Zámer predpokladá, že na moste pribudne reštaurácia alebo kaviareň s terasou, pitné fontánky, lezecká stena alebo trampolína.

Starý železničný most cez Váh získal Trenčín od Železníc Slovenskej republiky s podmienkou, že bude využívaný na verejnoprospešné účely. Pôvodný most postavili v roku 1883, približne po sto rokoch železnice nahradili starú konštrukciu novou. Po sprevádzkovaní nového mosta ho už železnice nevyužívali.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Trenčín
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku