Na Orave sa podarila veľká vec. Majú pôrodnicu, akú môžu závidieť i za hranicami

, 28.09.2020 20:41
pjimage
Zrekonštruované gynekologicko pôrodnícke oddelenie v Hornooravskej nemocnici v Trstenej. Autor:

Na Hornej Orave pred týždňom otvorili zrekonštruované gynekologicko pôrodnícke oddelenie. Projekt nemocnice s poliklinikou v Trstenej si vyžiadal päť miliónov eur.

Financovaný bol zväčša z eurofondov, prispeli aj Ministerstvo zdravotníctva, Žilinský samostatný kraj a napokon aj samotná nemocnica, ktorá nie je zadĺžená a pracuje v zelených číslach, sumou 200-tisíc euro.

Na slovenské pomery sa jedná o naozaj unikátny projekt. Každá rodička bude mať vlastnú pôrodnú izbu so špičkovým vybavením – radosť z nového života tak bude môcť nerušene zdieľať aj s ďalším rodinným príslušníkom.

Všetky priestory sú klimatizované…

„Vybudovali sme nádherné oddelenie, ktoré nám môžu závidieť aj ďaleko za hranicami. Som rád, že v kraji, kde je vysoká pôrodnosť, budú mať ženy nadštandardné podmienky,“ vraví uznávaný gynekológ a zároveň riaditeľ nemocnice Marian Tholt.

V Trstenej vlani vykonali 1143 pôrodov. „Na počet obyvateľov je tu najvyššia pôrodnosť, religiozita je tu vysoká, narodenie dieťaťa Oravci berú ako dar od Boha,“ doplnil Tholt.

Nemocnica má na gynekologicko pôrodíckom oddelení 47 lôžok, z toho šesť JIS-kových. Pred rekonštrukciou sa išlo za inšpiráciou neraz aj ďaleko – napríklad do Varšavy, Brna, či španielskej Barcelony. „V strednej Európe máme jedno z najmodernejších pracovísk,“ teší riaditeľa hornooravskej nemocnice s poliklinikou.

Pozrite si, ako to dnes v nemocnici v Trstenej vyzerá…

Zrekonštruované gynekologicko
		pôrodnícke...
Zrekonštruované gynekologicko
		pôrodnícke...
+12Zrekonštruované
		gynekologicko
		pôrodnícke...
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Trstená #Orava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku