Bojnická nemocnica prosí zdravotníkov o pomoc, situácia je podľa nej vážna

05.11.2020 10:57, aktualizované: 13:20

Bojnická nemocnica zverejnila na sociálnej sieti prosbu o pomoc adresovanú zdravotníkom. Prosí ich, aby pomohli personálu nemocnice so starostlivosťou o tamojších pacientov. Situáciu označila za vážnu, keďže mnoho zdravotníkov zostalo pre ochorenie doma a pacienti neustále pribúdajú.

Nemocnica reprofilizovala ďalších 20 percent lôžok pre pacientov s koronavírusom, urobila tak ešte pred príkazom ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), ktorý dostala vo štvrtok ráno, uviedol riaditeľ nemocnice Vladimír Vido.

„Problém bude s personálom, čo nie je problém len u nás, ale celoslovenský. Na sociálne siete sme uverejnili žiadosť pre dobrovoľníkov so zdravotníckym vzdelaním, či by vedeli pomôcť. Nakoniec ide o obyvateľov Prievidzského okresu. Boli by sme radi, keby občania z okresu pomohli spoluobčanom,“ doplnil Vido.

V nemocnici podľa neho ešte vo štvrtok pravdepodobne zasadne tamojší krízový štáb, zdravotnícke zariadenie sa totiž snaží reorganizovať prácu v rámci nemocnice. „Pohyb a pobyt pri lôžkach pacientov vytvára väčšiu možnosť nákazy a ľudia sa tam i nakazia. Percento výskytu pozitivity je určite vyššie v nemocnici ako niekde v teréne. Najväčší problém je tak s personálom,“ podčiarkol Vido.

Pomôcť by mohli ešte podľa neho i zamestnanci, ktorí zabezpečujú ambulantnú liečbu. Zároveň nevylúčil, že možným riešením situácie by boli i zdravotníci z Ozbrojených síl SR.

Kapacity nemocníc na svete sú podľa Vida viac-menej nastavené na mierový stav, pri pandémii to však neplatí, keďže zasiahla i okolité regióny, krajiny a tamojšie zdravotnícke zariadenia. „Ak sa pozrieme na mapu pozitivity po víkendovom testovaní antigénovými testami, pomôcť severnejším okresom by mali tie južnejšie. Pacienti by mali ísť za lôžkami, nie lekári. Myslím, že jednoduchšie by bolo previezť pacientov do nemocníc, ktoré nemajú taký tlak na lôžka, ako je to v Bojniciach, Čadci, Bardejove či Ružomberku,“ ozrejmil.

K strede bolo v Bojniciach hospitalizovaných 80 pacientov na reprofilizovaných lôžkach, z toho šesť je na umelej pľúcnej ventilácii. Nový koronavírus potvrdili 74 zamestnancom, čo predstavuje viac ako 12 percent z celkového počtu zdravotníckych pracovníkov.

„Nemocnice Svet zdravia v Topoľčanoch a v Partizánskom sú pripravené pomôcť všetkým pacientom, ktorí sa na nich obrátia. Sú pripravené poskytnúť súčinnosť v riešení komplikovanej epidemiologickej situácie v regióne, ako aj súčinnosť pri spolupráci s ostatnými zdravotníckymi zariadeniami,“ vyhlásila pre TASR za nemocnice Jana Fedáková. Činnosť nemocníc a aj ich predpoklady na spoluprácu však podľa nej v najbližších obdobiach budú limitovať kapacitné možnosti nemocníc a ich akcieschopnosť budú predurčovať hlavne personálne kapacity.

Partizánska nemocnica má vo štvrtok hospitalizovaných 25 pacientov, z toho zdravotný stav troch si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Topoľčianska nemocnica sa stará o sedem pacientov s ochorením COVID-19, z toho zdravotný stav jedného si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zdravotníci #koronavírus #Bojnice
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku