Čo chutí košickým pandám?

, 18.11.2020 19:00

V máji prišli do košickej zoo bratia Daeng a Thimpi. Samčekovia pandy červenej sa narodili v Zooparku Chomutov.

VIDEO: Pandy červené v košickej ZOO.

Košická zoo začala po prvýkrát v histórii s chovom pandy červenej na jar. Je to šelma, ktorá sa dožíva štrnásť rokov. Dospieva pred dovŕšením druhého roku života, ale aj skôr.

„Zaujímavosťou pánd je takzvaný palec, ktorý však nie je skutočným prstom. Je to výrastok zápästnej kosti. Pandám slúži ako pomôcka na priťahovanie vetvičiek pri kŕmení. Táto zvláštnosť sa prejavuje aj pri ich kolísavej chôdzi, keďže predné končatiny majú vytočené dovnútra,“ vysvetlil zoológ Patrik Pastorek.

Zaujímavosťou týchto zvierat, ktorých prirodzenou domovinou sú krajiny Čína, Nepál, Mjarmarsko, aj pásikavý chvost, ktorý je len o niečo menší, ako celé telo. Kým dĺžka pánd je od 56 do 63 centimetrov, chvost meria od 37 do 48 centimetrov. Slúži im na udržanie rovnováhy a na dorozumievanie vo voľnej prírode.

Pandám chutia najmä listy bambusov. No v jedálnom lístku majú aj rôzne korene či ovocie. Občas si – podľa Pastoreka – prilepšia aj živočíšnou stravou, rôznymi vajíčkami vtákov alebo malými živočíchmi.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#panda červená
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku