V Oščadnici a Zázrivej sa zatiaľ dala otestovať ani nie tretina ľudí

, 22.11.2020 16:28
oščadnica
V Oščadnici bola účasť na testovaní tiež podstatne slabšia. Zúčastnilo sa ho tam do 30 percent ľudí. 22.11.2020 Autor: ,

Oščadnica s takmer 6-tisíc obyvateľmi mala cez víkend päť odberných miest. Jedno z nich v kultúrnom dome v centre obce. Keď sme tam v nedeľu doobeda prišli, ľudia sa na testovanie veľmi nehrnuli – prichádzali po jednom a s väčšími prestávkami.

Na výsledok práve čakalo asi päť ľudí, medzi nimi aj Rudolf. Tvrdil, že testovanie ho ani do tretice neotravuje. „Prišiel som úplne dobrovoľne. Nie je mi to ľahostajné a keďže som tento víkend na Kysuciach, svojou účasťou chcem dať najavo, že túto možnosť si vážim,“ povedal. Objasnil, že cez týždeň pracuje a pôsobí v inom regióne, kde už testovanie nerobia.

Veliteľ tamojšieho odberného miesta Stanislav Švábik potvrdil, že počty testovaných sú v porovnaní s predchádzajúcimi kolami oveľa skromnejšie. „Účasť je 20-, možno 30-percentná, na jedno odberné miesto prišlo tak do 500 ľudí,“ odhadol. Viac záujemcov sa podľa neho dostavilo v sobotu, nedeľa bola veľmi pokojná. Celkovo vraj zachytili niečo cez percento nakazených, čo je porovnateľné s predchádzajúcim stavom.

Všetci, čo prišli, opäť dostali aj modrý certifikát. „Na jeho zadnej strane majú inštrukcie, ako po testovaní postupovať. S certifikátom môžu ísť k lekárovi a ak je niekto pozitívny, na základe toho ich môže vypísať na PN-ku,“ vysvetlil. Doplnil, že ako „vstupenka“ do obchodov či do práce to už síce nefunguje, no predpokladá, že niektorí to od svojich zamestnancov stále vyžadujú.

V Zázrivej sa testovalo už štvrtýkrát, miestni naň chodili tiež vo veľmi nízkom počte. Pred kultúrnym domom v centrálnej zóne, kde sa nachádzalo jedno z dvoch odberných miest, sme v nedeľu pred jednou hodinou poobede stretli len jednu mladú ženu. „Doteraz som absolvovala každé testovanie. Som priamo odtiaľto a keďže pracujem v tunajšom domove pre seniorov, prišla som aj teraz. Robím to kvôli klientom, aby som ich náhodou neohrozila,“ vysvetlila.

Rotný Jozef Dvorčák potvrdil, že okrem centrálnej zóny je v Zázrivej odberné miesto tiež v základnej škole. „Tu, v centre, sa počas soboty prišlo otestovať 185 ľudí a zachytili sme štyroch nakazených. V nedeľu sa ich zatiaľ dostavilo 56, z nich bol jeden človek pozitívny,“ povedal krátko po obedňajšej prestávke. Z celkovo piatich infikovaných, bol jeden cezpoľný.

„Účasť je skromnejšia, niektorí ľudia sú už z toho trošku nervózni. Viacerí potrebujú certifikát pre zamestnávateľa, ktorý ho od nich vyžaduje. Záujem však prejavujú tiež mnohí seniori. Tí si chcú overiť, či sú v poriadku a potom sú šťastní, keď sa im to potvrdí,“ poznamenal s tým, že s pozitivitou to tam vyzerá, vzhľadom na slabú účasť, horšie ako minule. „Je to okolo dvoch percent,“ podotkol.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plošné testovanie #Oščadnica #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku