V Košiciach bude štvordňové celoplošné testovanie

Mesto Košice organizuje od piatku (8. 1.) do pondelka (11. 1.) bezplatné celoplošné testovanie. Na tento účel objednalo celkovo 100 000 antigénových testov, ktoré poskytne štát prostredníctvom Okresného úradu Košice a Správy štátnych hmotných rezerv.

, 05.01.2021 17:34, aktualizované: 17:58
Polaček Gurbaľová Fedor, Jarčuška košice Foto: ,
Zľava: Viceprimátorka mesta Košice Lucia Gurbaľová, riaditeľ KR PZ Radoslav Fedor, profesor Pavol Jarčuška a primátor Košíc Jaroslav Polaček.
debata (13)

Do Košíc majú prísť testy s účinnosťou vyše 96 percent od juhokórejskej firmy SD Biosensor, ktoré sa použili na Slovensku už počas celoplošného testovania na prelome októbra a novembra minulého roka.

Testovanie sa v metropole východu uskutoční na zhruba 50 odberných miestach. Budú otvorené v piatok od 16.00 do 19.00 hod, v sobotu a nedeľu medzi 9.00 – 17.00 hod. V pondelok bude v prevádzke už len jedno odberné miesto v Kulturparku na Kukučínovej ulici od 9.00 do 17.00 hod. „Väčšina z odberných miest sa bude nachádzať na základných školách, ďalšiu časť vytvorí mesto v spolupráci s mestskými časťami. V súčasnosti prebieha pasportizácia a schvaľovanie odberových miest, definitívny zoznam bude zverejnený v štvrtok,“ informoval magistrát.

Podľa primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) dostalo od všetkých odborníkov pozitívne reakcie. „Potvrdili nám zmysluplnosť testovania. Pri neustále sa zhoršujúcej epidemiologickej situácii vieme takto podchytiť stovky infikovaných Košičanov, čiastočne ním dokážeme znížiť tlak na obsadenie ďalších lôžok a využitie umelej pľúcnej ventilácie najmä v UNLP a ďalších nemocniciach a zachrániť tak životy mnohých Košičanov,“ skonštatoval a dodal, že doposiaľ bolo v meste 7400 pozitívnych občanov a pandémia si vyžiadala už 116 obetí.

Celoplošné testovanie v Košiciach je určené hlavne pre pracujúcich ľudí, živnostníkov, malých a stredných podnikateľov, keďže kapacity v meste sú nedostatočné. Ďalšou skupinou sú ľudia v prvej línii a zamestnanci v kritickej infraštruktúre spolu s ich rodinnými príslušníkmi. Očakáva sa aj veľký záujem ľudí, ktorí sa starajú o seniorov, či zdravotne postihnutých ľudí a chcú mať istotu, že nikoho nenakazia.

Mestu chce pri celoplošnom testovaní pomôcť aj Krajského riaditeľstvo policajného zboru. Ako povedal jeho riaditeľ Radoslav Fedor, mestu poskytnú plnú súčinnosť pri ochrane verejného poriadku a tiež aj pri zabezpečení dopravy na jednotlivých odberných miesta, aby bol čo najmenej narušený plynulý chod cestnej premávky.

Agentúrnu správu sme vymenili za autorský článok denníka Pravda.

VIDEO: Profesor Jarčuška o novej mutácii koronavírusu.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #koronavírus #plošné testovanie #celoplošné testovanie
Flowers