Na cintoríne v Bratislave odkryli 300 rokov staré náhrobné kamene

Na ortodoxnom cintoríne v Bratislave, pri obvodovom múre a na hranici s kresťanským Mikulášskym cintorínom, odkryli podľa predbežných odhadov vyše 400 náhrobných kameňov s nevyčísliteľnou historickou hodnotou.

12.04.2021 16:20 , aktualizované: 16:30
cintorín Foto:
Jedny z takmer 400 znovuodhalených náhrobných kameňov z 18. a 19. storočia, ktoré predstavili na Židovskom ortodoxnom cintoríne v Bratislave.
debata
VIDEO: Pozrite si, čo sa podarilo odkryť na židovskom citoríne v Bratislave
Video

Náhrobné kamene objavené pod nánosom zeminy a vrstvy odpadov z oboch cintorínov pochádzajú prevažne z 18. a prvej tretiny 19. storočia. Na tlačovej besede o tom informoval predseda Židovskej náboženskej obce Tomáš Stern spolu s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽANO), predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Jurajom Drobom a starostkou Starého Mesta Zuzanou Aufrichtovou.

zväčšiť Najstarší z nájdených náhrobných kameňov na... Foto: TASR
cintorín Najstarší z nájdených náhrobných kameňov na ortodoxnom cintoríne v Bratislave pochádza z roku 1700.

„Začiatkom tohto mesiaca sa nám aj vďaka finančnej podpore Slovenskej agentúry životného prostredia a v súčinnosti s mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto podaril objav, ktorý svojím rozsahom predčil naše aj tie najoptimistickejšie očakávania. Pri obvodovom múre, na hranici medzi ortodoxným židovským cintorínom a kresťanským Mikulášskym cintorínom sa pod nánosom zeminy a nahromadeným odpadom z oboch cintorínov podarilo podľa predbežných odhadov objaviť vyše 400 náhrobných kameňov, ktoré pochádzajú prevažne z obdobia 18. storočia a z prvej tretiny 19. storočia," uviedol predseda ŽNO Tomáš Štern.

Očakávali 30

„Pôvodne sme očakávali, že po odstránení náletových drevín nájdeme zhruba 30 náhrobkov, ktoré boli viditeľné na mieste takzvaného staronového židovského cintorína," skonštatoval Štern. „Naším cieľom je všetky nájdené náhrobné kamene, ako aj ich fragmenty v prvom rade pasportizovať a digitalizovať, následne ich podľa možností zakonzervovať, prípadne zreštaurovať tak, aby sa tieto pamätníky mohli zachovať pre budúce generácie," dodal s tým, že väčšina náhrobných kameňov by mala byť následne umiestnená na miesto, kde sa pôvodne nachádzala, teda do areálu pamätníka Catama Soféra. „Som presvedčení že v spolupráci so samosprávami sa nám podarí tieto vzácne kamene zachrániť a sprístupniť ich širokej verejnosti," doplnil.

Zvyšok židovského cintorína, dnes známy ako pamätník Chatama Soféra je významnou historickou pamiatkou a turisticky navštevovaným miestom. „V rokoch 1942 – 1944 rozhodli predstavitelia vtedajšej Slovenskej republiky, že starobylý cintorín musí uvoľniť miesto výstavbe pod hradným vrchom. Na asanačné práce boli nasadení židovskí muži a chlapci a úložisko náhrobných kameňov potom zostalo desaťročia zabudnuté," skonštatoval predseda ŽNO. Aktuálny nález obsahuje mnoho historicky vzácnych náhrobných kameňov. Zatiaľ najstarší pochádza z roku 1700.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #cintorín