V Tatrách monitorujú ďalšiu medvedicu s mladými

Medvedica s dvomi mladými opakovane spôsobujú škody medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom vo Vysokých Tatrách. Pravidelne navštevujú tatranské osady, kde nachádzajú potravu v kontajnerových stojiskách na komunálny odpad. Sú preto naďalej pod drobnohľadom zásahového tímu. Informovalo Ministerstvo životného prostredia.

03.06.2021 19:43
debata (6)

Slovenská inšpekcia životného prostredia podľa neho upozornila na viaceré porušenia zákonov a v niektorých prípadoch už aj uložila pokuty v lokalitách, kde samospráva zanedbala zabezpečenie kontajnerov. Ako uviedol rezort, náprava trvá dlho.

„Aj preto musí od konca apríla zásahový tím Medveď zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP) monitorovať medvedicu, ktorá stratila plachosť a spôsobuje škody na majetku. Vo väčšine prípadov ide o drevené časti budov, napríklad na Bilíkovej chate, v bufetoch v Smokovcoch, ale aj na Železničnej stanici v Starom Smokovci či na budove Slovenského zväzu sánkarov,“ uvádza rezort životného prostredia.

medveď Čítajte viac Medvedicu s mláďaťom nezastrelili, ale uspali. Tri mladé ušli do lesa

Michal Haring zo zásahového tímu zdôraznil, že keďže ide o divú šelmu, jej správanie je nepredvídateľné. „Naďalej preto zostávame v pohotovosti a budeme sledovať pohyb medvedice s dvomi mladými,“ ozrejmil.

Z pohľadu spolužitia šeliem a ľudí je podľa rezortu životného prostredia dôležité, aby sa medvede nedostali k žiadnej potrave od ľudí. Upozorňuje preto dlhodobo samosprávy na tento problém. „Aktívna je Slovenská inšpekcia životného prostredia, ktorá v spolupráci so zásahovým tímom Medveď rieši aj podnety na nelegálne vnadenie a prikrmovanie medveďov, inej poľovnej zveri pečivom, ovocím a zeleninou pochádzajúcou z obchodných reťazcov,“ dodáva MŽP.

kravy poprad Čítajte viac Kravy vyplašil medveď, behali po Poprade
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Tatry #medvede
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy