Slovenská inšpekcia životného prostredia podľa neho upozornila na viaceré porušenia zákonov a v niektorých prípadoch už aj uložila pokuty v lokalitách, kde samospráva zanedbala zabezpečenie kontajnerov. Ako uviedol rezort, náprava trvá dlho.
„Aj preto musí od konca apríla zásahový tím Medveď zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP) monitorovať medvedicu, ktorá stratila plachosť a spôsobuje škody na majetku. Vo väčšine prípadov ide o drevené časti budov, napríklad na Bilíkovej chate, v bufetoch v Smokovcoch, ale aj na Železničnej stanici v Starom Smokovci či na budove Slovenského zväzu sánkarov,“ uvádza rezort životného prostredia.

Michal Haring zo zásahového tímu zdôraznil, že keďže ide o divú šelmu, jej správanie je nepredvídateľné. „Naďalej preto zostávame v pohotovosti a budeme sledovať pohyb medvedice s dvomi mladými,“ ozrejmil.
Z pohľadu spolužitia šeliem a ľudí je podľa rezortu životného prostredia dôležité, aby sa medvede nedostali k žiadnej potrave od ľudí. Upozorňuje preto dlhodobo samosprávy na tento problém. „Aktívna je Slovenská inšpekcia životného prostredia, ktorá v spolupráci so zásahovým tímom Medveď rieši aj podnety na nelegálne vnadenie a prikrmovanie medveďov, inej poľovnej zveri pečivom, ovocím a zeleninou pochádzajúcou z obchodných reťazcov,“ dodáva MŽP.
