Na skládke, kde vo štvrtok horelo, bola v piatok hĺbková envirokontrola

Na skládke nebezpečného odpadu pri obci Budmerice v okrese Pezinok, ktorú vo štvrtok zachvátil požiar, bola v piatok ráno vykonaná hĺbková enviromentálna kontrola. Realizovala ju Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) za prítomnosti výjazdovej skupiny Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Pezinku. Potvrdila to bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková.

04.06.2021 13:15
požiar odpad Budmerice skládka Foto: ,
Požiar skládky odpadu pri obci Budmerice 3. júna 2021.
debata

„Kontrola bola zameraná na dodržiavanie predpísaných podmienok stanovených v integrovanom povolení. Trestné stíhanie vo veci doposiaľ začaté nebolo. Ďalší postup bude stanovený na základe výsledkov kontroly SIŽP,“ spresnila hovorkyňa pre TASR.

Požiar na skládke, ktorú prevádzkuje spoločnosť Istrochem Reality, vypukol vo štvrtok pred 10.00 h. Hasičom sa ho podarilo uhasiť v popoludňajších hodinách. V okolitých obciach sa merala aj kvalita ovzdušia. Všetky merania boli s negatívnym výsledkom a neboli namerané žiadne zvýšené hodnoty. Mestá Pezinok a Modra i viaceré okolité obce však vyzývali svojich obyvateľov, aby si pre požiar skládky vo svojich domoch a bytoch pozatvárali okná a zdržiavali sa v interiéri.

Prípadom sa už zaoberá aj SIŽP. Ešte vo štvrtok avizovala, že na mieste vykoná kontrolu. „Budeme podrobne analyzovať vyhorenú sutinu, uložený odpad, a odoberieme vzorky, aby bolo možné preukázať, čo spôsobilo požiar, či sa dodržali predpísané podmienky stanovené v integrovanom povolení a či sa na skládke nenachádzal aj odpad iný, ako to spomínané povolenie umožňuje,“ priblížila pre TASR hovorkyňa inšpekcie Tamara Lesná.

Skládka spadá pod režim integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania životného prostredia. SIŽP má nad prevádzkou štátny dozor, vydáva integrované povolenie na jej prevádzku, rozhoduje o jej uzatvorení a pravidelne vykonáva environmentálne kontroly v prevádzke. Na tejto skládke vznikol požiar aj v rokoch 2019 a 2020. Spoločnosť Istrochem Reality zatiaľ na otázky TASR nereagovala.

požiar skládka odpadu budmerice Čítajte viac Požiar skládky pri Budmericiach uhasili, horela už po niekoľkýkrát
debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #životné prostredie #Budmerice #Slovenská inšpekcia životného prostredia #skládka odpadu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy