Ďalší pokus o znovuobnovenie ikonického kina Družba

Prvé panoramatické kino na Slovensku bolo v Košiciach. Postavili ho v roku 1973 v mestskej časti Košice-Západ na sídlisku Terasa a dostalo meno Družba. Posledný raz sa v ňom premietalo takmer pred dvadsiatimi rokmi.

, 10.08.2021 06:40
Kino Družba, Košice Foto: ,
Kino Družba
debata (1)

Ikonická kruhová budova už roky chátra. Hoci bolo niekoľko pokusov prinavrátiť jej zašlú slávu, ani jeden dodnes nevyšiel.

Z bývalého kina by však mohol vzniknúť multifunkčný priestor so zameraním na kultúrne vyžitie. Spevák skupiny No Name Igor Timko a riaditeľ občianskeho združenia (OZ) Chi3 Milan Antol spolu predložili mestu plány na znovuobnovenie kina. Celková investícia by mala byť do štyroch miliónov eur. Spolu s nimi o projekte v pondelok informovali aj architekti Martin Drahovský a Marek Merjavý, starosta mestskej časti Západ Marcel Vrchota a primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

VIDEO: Snaha o záchranu ikonického kina.

„Chceme tento priestor naplniť koncertmi, divadlami, aj kinom a vrátiť sa aj k pôvodnej produkcii. V Košiciach chýba aj nejaké kongresové centrum,“ povedal riaditeľ OZ Milan Antol s tým, že rekonštrukciou budovy by vznikla široká škála možností. Priestor by mal byť okrem iného obohatený aj o balkón, v podzemí by mali byť tanečné sály a súčasťou má byť tiež kaviareň. Zrevitalizovaný objekt by nemal slúžiť len na ich vlastné produkcie, ale k dispozícii by mal byť rôznym tvorcom.

„Samotná realizácia stavby by sa mohla začať koncom budúceho roka a trvať by mala do júna 2024. Mnohí ľudia, ktorým sme túto víziu predniesli, tak ohŕňajú nosom a hovoria, že sme blázni, že to stojí veľa peňazí. Ale my žijeme v presvedčení – možno je to tým, že sme umelecky zameraní, že radšej niečo skúsiť a nepodariť sa, ako neskúsiť nič,“ skonštatoval spoluautor projektu a hudobník Igor Timko, ktorý do projektu dosiaľ vložil viac ako 10-tisíc eur. Náklady zahŕňajú aj architektonickú štúdiu. „Chceme, aby sa tieto priestory aj naďalej volali Družba a napĺňali tak význam práve tohto slova – družnosť priateľstvo. Nech sa tu družia všetci, ktorí chcú a nielen pri kultúre, ale aj pri investovaní,“ dodal spevák.

Kino Družba, vizualizácia Foto: Jana Vargová, Pravda
Družba, vizualizácia Kino Družba, vizualizácia

Podľa Milana Antola by malo byť financovanie zabezpečené z viacerých zdrojov vrátane rôznych grantov. „Máme prisľúbené aj finančné dary od súkromných osôb,“ dodal.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček poznamenal, že dosiaľ zaznamenali viacero pokusov o obnovu kina Družba. Zámermi bolo jeho pretvorenie napríklad na kaviarne, hotel či nákupné centrum. Dokonca sa hovorilo aj o tržnici. "Mesto to odmietlo s tým, že chce, aby sa zachovala podoba ikonickej budovy, ako aj jej parková časť, a aby bol objekt využívaný na kultúrne účely. Všetky tieto projekty v minulosti zlyhali.“

Primátor potvrdil že OZ už disponuje všetkými súhlasnými stanoviskami mesta. „Našli sme prienik aj v tej technickej rovine, uviedol s tým, že zámerom na prenájom kina Družba pre toto občianske združenie sa budú mestskí poslanci zaoberať na svojom septembrovom rokovaní. Návrhom má byť prenájom z dôvodu hodného osobitného zreteľa na 25 rokov za jedno euro ročne. Projekt by mal byť hotový do siedmich rokov," povedal Polaček.

Kino Družba ukončilo svoju prevádzku v roku 2008. Od roku 2009 v budove nie je žiaden nájomca. V roku 2014 schválili mestskí poslanci prenájom budovy českému podnikateľovi Tomášovi Vimmerovi, ktorý tam mal vytvoriť do roku 2016 moderný kultúrny multiplex Grand Stage Palace. Plány sa nenaplnili, český investor priestor iba vypratal a potom práce zastavil.

V roku 2018 chcelo mesto priestory predať v dražbe. Podľa znaleckého posudku z roku 2017 mala budova hodnotu skoro 800-tisíc eur. Firma Triple Nine Promotion, ktorá mala o budovu záujem, však od svojho zámeru nakoniec upustila.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #kino #Igor Timko #Košický kraj #revitalizácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy