Banská Bystrica vyhlásila mimoriadnu situáciu. Búrka tam spôsobila rozsiahle škody

Silná búrka sprevádzaná intenzívnym nárazovým vetrom, ktorá sa okolo polnoci prehnala Banskou Bystricou, spôsobila rozsiahle materiálne škody. Ako v utorok popoludní, po ďalšom zasadnutí krízového štábu, mesto uviedlo, poškodené trolejové vedenie v smere do Rooseveltovej nemocnice a mestskej časti Kremnička je už opravené a sfunkčnené. Trolejbusy tak jazdia na všetkých linkách bez obmedzení.

, 17.08.2021 10:46, aktualizované: 20:39
BANSKÁ BYSTRICA počasie vietor Foto: ,
Následky po nočných búrkach v mestskej časti Fončorda v Banskej Bystrici. 17. augusta 2021.
debata (16)

Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková. „Sprejazdnené sú všetky cesty a chodníky. Postupne sa mestské dodávateľské spoločnosti postarajú o dočistenie miestnych komunikácií od konárov, lístia a iného nánosu po silnom vetre. Banskobystričanov žiadame o trpezlivosť, škody odstraňujeme priebežne, podľa dôležitosti,“ dodala Marhefková.

Mesto od utorka vyhlásilo mimoriadnu situáciu. Z dôvodu bezpečnosti musel byť uzatvorený mestský park na Tajovského ulici a viaceré cintoríny. Magistrát ľudí vyzýva, aby ich v najbližších dňoch nenavštevovali, keďže je potrebné odstrániť popadané stromy, ďalšie desiatky ošetriť a stabilizovať.

„Aktuálne evidujeme do 200 podnetov a ďalšie neustále prichádzajú, preto sa snažíme nastaviť plán priorít. Pracovníci ZAaRES, príslušníci mestskej polície, dodávateľské spoločnosti mesta i ďalší zamestnanci mestského úradu sú v teréne, preverujú všetky požiadavky, koordinujú prácu s hasičmi a najproblematic­kejšie veci postupne odstraňujú,“ konštatoval primátor Ján Nosko.

Od skorého rána podávajú pomocnú ruku obyvateľom i zamestnanci Podniku medzitrhu práce. Mesto zakúpilo materiál a plachty, ktorými spolu s hasičmi pomáha obyvateľom v najviac zasiahnutých lokalitách prekrývať odtrhnuté strechy. Oddelenie odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev pristavilo v mestských častiach veľkokapacitné kontajnery na zber odpadu.

V súvislosti s mimoriadnou situáciou nasadí vlastné kapacity aj Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý zabezpečí čistenie a odstráni poškodené stromy v intraviláne mes­ta.

Všetky vzniknuté škody môžu obyvatelia nahlasovať na linku 159, na ktorej polícia zaznamenáva podnety a postupne zabezpečuje ich riešenie. Vyvrátené, zlomené či poškodené stromy je možné nahlásiť priamo ZAaRES-u na e-mail: sekretariat@zaaresbb.sk.

Búrky spôsobili energetickú kalamitu

Počas dnešného dňa sa elektrikárom zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) podarilo obnoviť distribúciu elektriny po nočných búrkach pre takmer 70-tisíc domácností na strednom Slovensku. Ako informoval Miroslav Gejdoš z SSD, momentálne sa ešte trápia s výpadkami, ktoré pociťuje zhruba 5 500 odberných miest predovšetkým v Banskobystric­kom kraji.

Najviac výpadkov evidujú energetici v okresoch Banská Bystrica (mestské časti Radvaň a Fončorda a obce Badín, Tajov a Malachov), Žiar nad Hronom (obec Dolná Ždaňa), Banská Štiavnica (obec Banský Studenec) a Zvolen (obec Kováčová). „V týchto oblastiach sa musia energetici vysporiadať s komplikovanejšími opravami, pričom musia poodstraňovať popadané stromy a konáre, nahradiť polámané stĺpy, pospájať pretrhnuté vodiče a vymeniť izolátory," uviedol Gejdoš.

Podľa jeho slov v niektorých prípadoch zostanú obyvatelia bez elektriny určite aj cez noc, ale je pravdepodobné, že do zotmenia sa podarí obnoviť dodávku ešte pre viacero lokalít.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #mimoriadna situácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy