V centre Tatranskej Lomnice odchytili dve jelenice

Dve jelenice, ktoré dlhodobo chodili na návštevy centra Tatranskej Lomnice, lesníci z TANAP-u odchytili a presťahovali.

23.09.2021 09:15
debata (2)

Jelenice sa už stávali nebezpečnými pre domácich aj návštevníkov. Lesníci pripomínajú, že v Lomnici evidujú viacero takýchto zvierat.

„Už v minulosti sme mali viacero prípadov, keď jelenica vyštartovala proti psovi a jeho majiteľ pritom utŕžil pár kopancov. Vlani sa dokonca stalo, že pri takomto strete došlo k usmrteniu psa. Teraz je navyše obdobe ruje, keď sa problémy zintenzívňujú, preto sme sa rozhodli takýmto spôsobom predísť prípadným úrazom,“ vysvetľuje zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler. Odchytom sa podľa jeho slov takisto eliminuje aj riziko stretu zveri s motorovými vozidlami, ktoré by mohlo mať fatálne následky pre obe strany.

Za posledných päť rokov lesníci v intravilánoch tatranských osád odchytili takmer dve desiatky jeleňov a jeleníc, ktoré vykazovali zmenené správanie. Väčšina z nich skončila vo zvernici v Tatranskej Javorine. Zoológ však pripomína, že ani týmto odchytom sa problém so zvieratami žijúcimi v miestach ľudského obydlia nevyriešil. Aj teraz sa lesníci snažia nájsť nový domov ďalšiemu takémuto jednoročnému jeleňovi, ktorý rád vyhľadáva sídlisko Pod lesom v Dolnom Smokovci.

„Naším cieľom je dostať takéto jedince z intravilánov tatranských osád a dosiahnuť stav, keď jelenia zver a jej predátori nebudú navštevovať toto prostredie,“ dodáva Hybler. Problém vidí hlavne v prikrmovaní divej zveri.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #problémy #jeleň #Tatranská Lomnica #Prešovský kraj