Oheň zničil historickú lisovňu, škoda dosiahla 266-tisíc eur

Rozsiahly požiar budovy na Račianskej ulici v Bratislave, v areáli bývalého podniku Palma, sa hasičom podarilo po takmer desiatich hodinách uhasiť. Približne od 17. hodiny, kedy oheň lokalizovali, rozoberali strešné a stropné konštrukcie a dohášali ohniská.

, , 09.10.2021 11:56, aktualizované: 20:12
požiar Foto:
Požiar historickej lisovne na Račianskej ulici v Bratislave.
debata (40)

„Na mieste zostáva skupina dobrovoľných hasičov, ktorá bude požiarisko monitorovať počas noci. Udalosť sa zaobišla bez zranení,“ spresnili hasiči.

Oheň spôsobil škodu viac ako 266 000 eur. Prípadom sa už zaoberá polícia, ktorá začala trestné stíhanie pre trestný čin poškodzovania cudzej veci. Informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Martiniaková.

„Privolaný zisťovateľ príčin požiaru na mieste nedokázal určiť presnú príčinu vzniku požiaru,“ podotkla hovorkyňa.

Požiar historickej lisovne na Račianskej ulici...
Požiar historickej lisovne na Račianskej ulici...
+8Požiar historickej lisovne na Račianskej ulici...

Rozsiahly požiar vypukol v sobotu krátko pred 10.00 h v objekte bývalej lisovne. Ide o historickú dvojpodlažnú budovu v asanácii. Na mieste zasahovalo takmer 50 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zo všetkých bratislavských hasičských staníc a dobrovoľní hasiči z Ružinova, Petržalky, Starého mesta a Podunajských Biskupíc. Pri požiari nenamerali zvýšené hodnoty nebezpečných látok.

Hasenie požiaru komplikovalo prepadávajúce sa stropné konštrukcie. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) s tým, že zásah hasičov prebiehal iba zvonku, a to aj pomocou výškovej techniky.

„Hasičom sa zatiaľ darí chrániť okolité stavby a oheň sa nerozširuje,“ skonštatoval minister.

Spoločnosť Corwin, ktorá v areáli Palmy chystá postaviť svoj developerský projekt, nevie, aká bola bezprostredná príčina vzniku požiaru. „Celá udalosť bude predmetom vyšetrovania,“ skonštatoval developer.

Hlavné mesto uviedlo, že k požiaru privolala hasičov hliadka bratislavskej mestskej polície. „Vzhľadom na rozsah požiaru upozorňujeme obyvateľky a obyvateľov z Nového Mesta a Rače, ku ktorej sa unikajúci dym šíri, aby boli obozretní a neotvárali okná na svojich príbytkoch, kým sa nepodarí požiar uhasiť,“ upozornil magistrát. Ako podotkol, v budove sa podľa všetkého nikto nenachádzal a aktuálne nie sú hlásené žiadne zranené osoby. „Hasiči vykonávajú tiež opatrenia, ktoré majú zabrániť možnému zrúteniu budovy. Príčiny požiaru sa budú následne zisťovať,“ spresnilo mesto.

Lisovňu chceli ponechať

Corwin vo svojom stanovisku spresnil, že došlo k požiaru v objekte bývalej lisovne. „Aká bola jeho bezprostredná príčina v tejto chvíli nevieme. Celá udalosť bude predmetom vyšetrovania,“ napísal developer na sociálnej sieti. Ako tvrdí, situácia ho mrzí, keďže objekt bývalej lisovne v budúcnosti plánoval zachovať a zapracovať do jeho vízie – Palma pre ľudí. „Chceli sme ho adaptovať a zrekonštruovať rovnako, ako aj ďalšie industriálne stavby v rámci pripravovanej revitalizácie areálu,“ deklaroval investor.

Corwin tvrdí, že už dlhodobo upozorňoval, že napriek ochranným opatreniam a snahe bezpečnostnej služby, ktorá dohliada na túto časť areálu bývalej Palmy, susediacu so železničnou traťou, nie je dlhodobo udržateľné zabezpečiť zdevastované objekty pred vniknutím nepovolaných osôb. „Tieto budovy tu stáli celé roky bez povšimnutia a ich stav je vo viacerých prípadoch už havarijný. Podobné incidenty vrátane opakovaných vlámaní do areálu sme v minulosti riešili a hlásili opakovane,“ uviedol s tým, že vyvinie maximálne úsilie s cieľom predchádzať podobným udalostiam.

40 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #požiar #racianska ulica
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy