Košice sa už pripravujú na mráz, ľad a sneh

Prvého novembra vstúpil v Košiciach do platnosti Operačný plán zimnej údržby komunikácií. Zabezpečovať ho bude opäť, tak ako niekoľko rokov predtým, spoločnosť KOSIT.

01.11.2021 05:00
SR Košice Počasie Sneženie Doprava Zima KEX Foto: ,
Autá pokryté snehom v Košiciach v pondelok 25. januára 2021.
debata (2)

Celkovo do správy spoločnosti patrí vyše 685 kilometrov komunikácií. Rozpočet určený na zimnú údržbu je rovnaký ako v predchádzajúcej sezóne, teda 3,4 milióna eur.

„Pre výkon zimnej údržby v aktuálnej sezóne nasadzujeme spolu 46 mechanizmov a 40 zamestnancov ručného čistenia na jednej zmene. Celkovo bude zapojených vrátane vodičov a dispečerov 238 zamestnancov. Máme tiež pripravených 14 veľkých sypačov. Strojnú údržbu chodníkov v určených mestských častiach (Staré Mesto, Sídlisko Ťahanovce a Dargovských hrdinov – pozn. red.) budú zabezpečovať tzv. malé mechanizmy, sypače – zametače. Vozový park dopĺňajú mechanizmy pomocnej údržby,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Marián Christenko.

VIDEO: Pripomeňte si. Januárová kalamita v Košiciach.

Video

Keďže nie je reálne v prípade sneženia či mrznúceho dažďa zabezpečiť okamžitú zjazdnosť všetkých pozemných komunikácií v rovnakom čase, Operačný plán definuje tri stupne určujúce prioritu priebehu prác údržby. Najvyššiu majú už tradične činnosti zabezpečujúce zjazdnosť a schodnosť miestnych komunikácií I. a II. triedy, a tiež trasy liniek MHD. Až následne sa budú čistiť bočné ulice, chodníky, podchody, schody a podobne.

„Obyvateľom je celoročne k dispozícii naše Zelené číslo 0800 156 748 a facebookové stránky KOSIT a Za čistejší Východ. Počas obdobia prebiehajúcej zimnej údržby úzko spolupracujeme s hlavným dispečingom Magistrátu mesta Košice, s cieľom v čo najvyššej možnej miere a zároveň v čo najkratšom čase zmierniť dosahy poveternostných vplyvov na zjazdnosť a schodnosť pozemných komunikácií,“ dodáva Michal Hrabovský, riaditeľ divízie služieb.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #zimná údržba #Košický kraj