Darcovia krvi sú podľa lekárov elitou spoločnosti

Vyše 600 litrov krvi. To je výsledok Adventnej kvapky krvi, ktorú zorganizovala Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) a Národná transfúzna služba Košice (NTS).

09.01.2022 10:56
darovanie krvi, Adventná kvapka krvi Foto:
Vyše 600 litrov krvi darovalo počas Adventnej kvapky krvi 1 625 darcov.
debata (3)

Do konca roka prišlo darovať krv 1 625 darcov. Je to takmer o tretinu viac ako vlani za rovnaký čas. Počas adventnej výzvy sa podarilo doplniť zásoby krvi takmer o 640 litrov. Takmer dvakrát toľko ako počas rovnakého adventného obdobia v minulom roku bolo aj prvodarcov.

„Som rád, že si práve v tomto náročnom pandemickou období našli ľudia pred Vianocami čas a darovali pacientom to najdôležitejšie na záchranu ľudského života – kvapku krvi. Môžem byť len spokojný, že ich práve naša kampaň k tomu motivovala,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Ján Slávik.

Úspech dobročinnej výzvy sa odrazil aj v doplnení rýchlo sa míňajúcich zásob Krvnej banky UNLP, ktorá transfúzne lieky distribuuje do okolitých zdravotníckych zariadení. „Kým v polovici novembra naše pracovisko avizovalo nedostatok krvných prípravkov, dnes potvrdilo štandardné a stabilné zásoby,“ povedal Ľuboslav Beňa, výkonný riaditeľ nemocnice pre liečebno-preventívnu starostlivosť.

„Darcov krvi, ktorým záleží na ostatných, považujem za elitu spoločnosti,“ doplnila MUDr. Jitka Mačalová, vedúca lekárka pracoviska NTS SR v Košiciach. „Tieto dobročinné akcie sú nám vždy nápomocné. Ďakujeme všetkým darcom za štedrú predvianočnú nádielku v podobe najvzácnejšej tekutiny.“

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #Košický kraj #darcovia krvi #UNLP