Bratislava vníma sčítanie pozitívne, rozdiel 20-tisíc ľudí však žiada vysvetliť

Výsledky minuloročného sčítania obyvateľov vníma Bratislava ako dobrú správu pre mesto i mestské časti. Zvýšením počtu obyvateľov zo 411 228 v roku 2011 na minuloročných 475 503 bude mať totiž mesto a jeho mestské časti od budúceho roka vyšší rozpočet o vyše 15,5 milióna eur.

21.01.2022 11:27, aktualizované: 13:24
debata (1)

Magistrát však žiada Štatistický úrad (ŠÚ) SR presvedčivejšie vysvetliť rozdiel 20 000 ľudí, ktorých register fyzických osôb tiež eviduje v Bratislave, no v sčítaní neboli zahrnutí.

„Bratislava má podľa údajov, ktoré zverejnil ŠÚ, 475 503 obyvateľov. Oproti výsledkom sčítania z roku 2011 (411 228), ktoré tvorilo aktualizáciu pre demografickú štatistiku, na základe ktorej bola Bratislava desať rokov financovaná, ide o významný nárast,“ povedala pre TASR hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

Sčítanie obyvateľov Čítajte viac Sčítanie 2021: Slovensko starne, pribudlo ateistov

Potvrdila sa tým podľa jej slov skutočnosť o výrazne vyššom počte obyvateľov s trvalým pobytom v hlavnom meste, na ktorú dlhodobo upozorňovali nielen bratislavské samosprávy, ale aj vládni analytici. ŠÚ síce podľa magistrátu zverejnil metodiku, na základe ktorej spracovali počty obyvateľov, no zoznamy zarátaných a nezarátaných osôb k dispozícii bratislavské samosprávy nemajú.

Výrazný rozdiel pri Ružinove

„Rozdiel 20 000 ľudí, ktorých register fyzických osôb tiež eviduje v Bratislave, no v sčítaní neboli zahrnutí, by mal ŠÚ presvedčivejšie vysvetliť. Práve vysvetlenie týchto rozdielov bolo jedným z hlavných cieľov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021,“ podotkla Schmucková.

bajkalska-kolona-doprava-buspruh-nestandard1 Čítajte viac Počet osobných áut v hlavnom meste Slovenska v priebehu polstoročia stúpol na 30-násobok

Odlišné čísla evidujú napríklad aj v bratislavskom Ružinove, ktorý má podľa nedávneho sčítania 81 004 obyvateľov. To je podľa mestskej časti síce nárast, avšak stále menej ako počet, ktorý uvádza oficiálny register obyvateľov – 84 609 (k 31. decembru 2020 – teda rovnako ako v prípade sčítania). „Ešte výraznejší je ten rozdiel, ak vezmeme do úvahy aj ľudí, ktorí tu dlhodobo žijú bez trvalého pobytu, v prípade Ružinova by tak celkové číslo bolo na úrovni približne 100 000 obyva­teľov,“ uviedla riaditeľka komunikačného oddelenia na Miestnom úrade Ružinov Tatiana Tóthová.

Marian Repa aktual Čítajte viac Referendum o viere

Hlavné mesto však konštatuje, že výsledky sčítania sú pre Bratislavu dobrou správou. Mestské časti si totiž polepšia o viac ako päť miliónov eur, mesto Bratislava o viac ako desať miliónov eur. „Z nich budeme môcť skvalitniť dopravu a infraštruktúru, verejné priestory, zeleň, podporiť sociálnu oblasť či rozvoj kultúry,“ podotkla Schmucková.

Hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder pre TASR reagovala, že sčítanie je založené na integrácii údajov z elektronického zberu a administratívnych zdrojov. „Nový koncept priniesol skvalitnenie údajov. Sme, samozrejme, pripravení s Bratislavou, jej mestskými časťami, ako aj s každou inou obcou sa stretnúť a vysvetliť postup, ako aj jeho dosah na konkrétnu obec,“ uviedla.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #sčítanie obyvateľov 2021
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy