Diviak pri SND či na nábreží. Bratislava žiada štát o urgentnú pomoc

Bratislavská Karlova Ves požiada štát o urgentné riešenie výskytu diviakov na území mestskej časti i v iných lokalitách hlavného mesta. Tému otvorila karloveská starostka Dana Čahojová aj na štvrtkovom rokovaní mestskej rady, kde získala podporu zástupcov mesta i ostatných bratislavských mestských častí. Pre TASR to potvrdil hovorca karloveskej samosprávy Branislav Heldes.

10.02.2022 17:56
diviak Foto:
Diviak pre vstupom do Slovenského národného divadla v Bratislave v stredu 9. februára 2022.
debata (49)

Akútnym problémom s vysokým stavom diviakov v Bratislave by sa podľa tunajších samospráv už mali vážne zaoberať štátne orgány, predovšetkým Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

„Vzhľadom na mimoriadnu situáciu Karlova Ves pripravila oficiálnu žiadosť o urgentné riešenie situácie, ktorú zasiela ministrovi životného prostredia a ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Je nevyhnutné, aby štátne inštitúcie konečne začali venovať tomuto javu primeranú pozornosť,“ povedal Heldes.

Karlova Ves pripomína, že nemá oprávnenie ani zákonnú možnosť eliminovať výskyt diviakov na svojom území. Pravidelne však žiada okresný úrad o mimoriadne povolenia pre poľovníkov štátnych či mestských lesov. „Doterajšie zásahy poľovníkov sú evidentne nedostatočné,“ poznamenal Heldes.

Sú premnožené

Dôvodom, prečo sa diviaky objavujú v Karlovej Vsi, ale aj okolitých častiach Bratislavy, je podľa karloveskej samosprávy ich premnoženie a zároveň aj zvýšený pohyb ľudí v prímestských lesoch. V uplynulých dňoch diviakov zaznamenali na električkovej trati na Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu či pred vchodom do novej budovy Slovenského národného divadla.

Predseda poľovníckej spoločnosti Devínska Kobyla Ján Martinovič tvrdí, že premnožený stav diviakov v hlavnom meste a jeho okolí je jeden zo znakov globálneho otepľovania. „Kým pred mnohými rokmi samica vrhla ročne maximálne päť mláďat, pretože podmienky pre život boli v minulosti náročnejšie, dnes štandardne vrhne päť mláďat na jar aj na jeseň,“ priblížil. Diviaky v súčasnosti, ako tvrdí, netrápi krutá zima a ani nedostatok potravy.

Alojz Kaššák, Toby, Kaňúr okrúhlochvostým Čítajte viac Mor ošípaných: Čo na to poľovníci a veterinári?

Mestské lesy v Bratislave pripisujú výrazne vyšší počet diviakov, ako je prirodzený stav, dostatku potravy a absencii prirodzeného predátora, napríklad vlka. Bratislavské mestské časti opakovane žiadajú svojich obyvateľov nevyhadzovať z balkónov žiadne potraviny, nenechávať zvyšky potravy v okolí odpadových košov a pri strete s diviakmi mať psa na vôdzke. Ak ľudia zbadajú diviaky v obývanom území, mali by kontaktovať mestskú políciu na čísle 159.

Dlhodobý problém

Ministerstvo životného prostredia ešte pred pár dňami upozornilo, že premnoženie diviakov na území hlavného mesta je dlhodobým problémom, ktorý však envirorezort nemá kompetenciu riešiť. „Ministerstvo životného prostredia v bratislavských prírodných rezerváciách práve preto umožnilo odlov raticovej zveri, aby k podobným situáciám nedochádzalo. Diviaky nie sú celoročne chránené druhy,“ uviedlo. Zároveň pripomenulo, že záležitosti súvisiace s poľovníctvom spadajú podľa zákona do kompetencií ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

prasiatka, svinky, ošípané Čítajte viac Honba na diviaky, akú história nepamätá. Poľovníci dostanú od 40 do 70 eur za mŕtve zviera, zdravé mäso pôjde do obchodov

„Odporúčame starostom a primátorom, aby sa obrátili na príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy, ktorým je potrebné nahlásiť výskyt divej zveri v intravilánoch miest a obcí,“ uviedlo pre TASR ministerstvo pôdohospodárstva. Deklaruje, že už dlhodobo rieši problémy s premnoženou raticovou zverou, ktorá podľa rezortu nespôsobuje problémy len v mestách, ale aj poľnohospodárom a lesníkom. Ministerstvo mimoriadne zriadilo e-mailovú adresu sekretariat-UR@svps.sk, na ktorú môžu zástupcovia samospráv zasielať informáciu o výskyte diviakov a zároveň žiadosť o intervenciu zo strany veterinárnych lekárov.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #diviaky