V bratislavskej ZOO sa po ôsmich rokoch narodilo mláďa hrošíka libérijského

V pondelok 7. marca sa pred polnocou narodilo mláďa ohrozeného živočíšneho druhu hrošíka libérijského. Je to prvé mláďa chovného páru, 16-ročnej samice Dinby a 15-ročného samca Paula.

09.03.2022 13:00
Mláďa hrošíka libérijského Foto:
Mláďa hrošíka libérijskeho
debata

„Približne okolo 12:30 sme zaznamenali, že sa začal pôrod samice. Všetko prebiehalo v poriadku a o ôsmej hodine večer už bolo vidieť nožičky mláďaťa,“ vysvetlila zoologička Martina Hudec Nemčeková, ktorá dohliada na chov hrošíkov libérijských v zoologickej záhrade. Samica ako prvorodička aj vzhľadom na jej vyšší vek bola pozorovaná. "Vytvorili sme jej vhodné podmienky v chovnom zariadení tak, aby čo najlepšie korešpondovali s prirodzenými podmienkami. Vo vnútorných priestoroch má samica k dispozícii mokrý box, ktorý je zvlhčovaný počas celého dňa, stabilnú teplotu a aj suchý box, v ktorom sa mláďa niečo po 22. hodine večer, narodilo,“ dodala zoologička.

VIDEO: Pozrite si mláďatko hrošíka libérijského.
Video

Mláďa aj matka sú v poriadku a sú intenzívne sledované chovateľom. "Až v najbližších dňoch sa dozvieme, či ide o samičku alebo samčeka. Rozmnožiť hrošíky libérijské sme sa snažili viac ako 3 roky. Samica totiž nemala pravidelný cyklus, čo sa nám ale úpravou potravy a mikroklímy v ubikácii podarilo zmeniť. Po niekoľkých neúspešných páreniach bolo nakoniec posledné, 13. septembra 2021, úspešné a samica zostala gravidná,“ doplnila Hudec Nemčeková.

Mláďa hrošíka libérijskeho Foto: Dominika Nagyova
Mláďa hrošíka libérijskeho Mláďa hrošíka libérijskeho

Od roku 1984, kedy sa začalo s chovom tohto tajomného živočícha, sa v ZOO Bratislava narodilo osem mláďat. Posledným bola samička Zaria, ktorá momentálne žije v Centre na ochranu tropických kopytníkov Rum Creek na Floride. Matka malého hrošíka, Dinba, sa narodila 22. apríla 2006 v bratis­lavskej ZOO. Jej matka Dina bola zakladateľkou chovu hrošíkov v Bratislave a jej predkovia pochádzali priamo z divočiny. Samec Paul sa narodil 17. mája 2007 a prišiel zo ZOO Berlín ako mladý jedinec. S predchádzajúcou samicou Dinou mal dve mláďatá, s Dinbou je toto jeho prvé.

zoo, nosorozec Čítajte viac Za dverami ZOO: Prečo nosorožce milujú bahenné kúpele?

Hrošík libérijský sa prirodzene vyskytuje v tropických dažďových lesoch západnej Afriky. Na rozdiel od svojho príbuzného hrocha obojživelného, nežije skupinovým spôsobom života a samica sa so samcom stretáva len v období párenia. Ako druh bol objavený len pred niečo viac ako 100 rokmi. V súčasnosti ich existenciu najviac ohrozuje klčovanie dažďového lesa a následná strata prirodzeného prostredia. Podľa údajov uvedených v Červenom zozname ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody – (IUCN) je aktuálny počet jedincov hrošíka libérijského žijúcich vo voľnej prírode neznámy. V roku 2008 ich bolo len niečo medzi dvomi až tromi tisíckami. Keďže je klasifikovaný ako ohrozený druh živočícha, je nesmierne dôležité, aby práve zoologické záhrady disponovali zdravými a početnými záložnými populáciami. "V prípade straty divožijúcej populácie sú populácie hrošíkov v zoologických záhradách jedinou nádejou na ich návrat do divej prírody. Narodenie každého mláďaťa túto nádej potvrdzuje. Návštevou zoologickej záhrady prispievate k zachovaniu rozmanitosti druhov na našej planéte. Ďakujeme,“ uviedla riaditeľka ZOO Júlia Hanuliakova.

debata chyba
Viac na túto tému: #zoo #hrošík #ZOO Bratislava