Základný kameň je. Kedy bude obchvat Košíc?

Východné Slovensko sa po rokoch konečne dočkalo. V pondelok za účasti prezidentky Zuzany Čaputovej, ministra dopravy Andreja Doležala (nom. Sme rodina), zástupcov firiem a krajskej, mestskej a miestnej samosprávy poklepali základný kameň obchvatu Košíc R2, Šaca – Košické Oľšany. Slávnostný akt sa popoludní uskutočnil v košických Kasárňach/Kulturparku.

26.04.2022 06:20
Základný kameň obchvatu Košíc R2, Čaputová,... Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová s ministrom dopravy Andrejom Doležalom poklepali základný kameň obchvatu Košíc R2.
debata (6)

Národná diaľničná spoločnosť takto začala výstavbu vyše 14 kilometrov dlhej rýchlocesty. Vo výsledku prepojí tento úsek diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4. Zároveň bude úsek súčasťou medzinárodného koridoru Via Carpatia.

„Ešte prednedávnom to s košickým obchvatom nevyzeralo vôbec ružovo. Práve naopak, košický obchvat bol skôr v nedohľadne ako v dohľadne. Nebolo to jednoduché. Ale ak sa dajú dokopy viaceré inštitúcie, ktoré viac chcú ukázať, ako sa to dá, tak vieme priniesť výsledok, a to je aj novela zákona o verejnom obstarávaní, na základe ktorej sa môže obchvat stavať," povedal minister Doležal.

VIDEO: Prezidentka v Košiciach poklepala základný kameň cesty R2 na obchvate mesta.

Video

„Keďže vieme, že celé dva roky sa nepostavil ani kilometer diaľnice či rýchlostnej cesty, o to viac som rada, že môžem byť pri tomto symbolickom poklepaní základného kameňa. Tou najdôležitejšou udalosťou však bude prestrihnutie pásky,“ uviedla prezidentka.

Prví na stavbu nastúpili pilčíci, ktorí do konca marca uskutočnili výrub stromov a krovín rastúcich mimo lesa. Lokalita je už pripravená, vyfrézovaná, drevná hmota je odvezená a zoštiepkovaná. Výstavba bude stáť zhruba 132 miliónov eur. Financovanie je zabezpečené z prostriedkov EÚ. Obchvat Košíc by mali dokončiť do troch rokov.

Obchvat Košíc v číslach

  • celková dĺžka úseku je 14,2 km
  • 13 mostov
  • 3 križovatky
  • 7,2 km protihlukových stien
  • 52 preložiek inžinierskych sietí
  • 2,5 miliónov kubických metrov odkopanej a navezenej zeminy
  • 2 milióny ton odťaženého kameňa
  • zmluvná cena za výstavbu: 132,5 milióna eur

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #Košický kraj #rýchlostná cesta R2 #základný kameň