Okolie Nitry zasiahla supercela, viaceré cesty sa ocitli pod vodou

Zaplavené cesty, vyvrátené stromy i škody na majetku zanechala po sebe v okolí Nitry supercela, ktorá priniesla vo štvrtok v popoludňajších hodinách množstvo zrážok.

09.06.2022 17:42 , aktualizované: 19:09
Texas, blesk, búrka, mlyn, počasie, Foto: ,
Ilustračné foto
debata (1)

Po jej vyčíňaní zostala neprejazdná Hlohovecká cesta, kde silný vietor odniesol časť strechy domu. V okolí Lehoty, Lužianok až po Krvavé Šenky sú na ceste popadané stromy, viaceré cesty sa ocitli pod vodou. Obce v okolí Nitry, najmä Lužianky, Zbehy, Lukáčovce, Rišňovce či Lehotu, zasiahol ľadovec.

VIDEO: Aké bude počasie v najbližších dňoch?

Video

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu druhého stupňa pre celý okres Nitra, kde hrozí prívalová povodeň. „Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov,“ varuje SHMÚ.

Búrková smršť sa vo štvrtok popoludní prehnala aj Rimavskou Sobotou, spôsobila tam na viacerých miestach materiálne škody. Pri vyčíňaní počasia sa však nikto nezranil. Informovalo o tom Prezídium Hasičského a záchranného zboru.

„Asi najväčšie škody napáchal silný dážď sprevádzaný vetrom na základnej škole na Okružnej ulici, kde strhol veľkú časť strechy. Vietor poškodil a zhodil krytinu aj z futbalového štadióna a jedného rodinného domu,“ priblížili hasiči s tým, že vietor v meste vyvrátil i viacero stromov.

Vyčíňanie počasia si v Rimavskej Sobote vyžiadalo celkom 16 výjazdov hasičov, tí sú v teréne ešte aj v podvečerných hodinách.

detská železnička v Košiciach po dažďoch Čítajte viac Košickú detskú železničku zaliali rozvodnené potoky, trať je už prejazd

Meteorológovia vydali na štvrtok viaceré hydrologické výstrahy, upozorňujú na prívalové povodne najmä na severe a východe Slovenska. Výstraha druhého stupňa platí podľa webu SHMÚ pre okresy Čadca, Bytča a pre Žilinu. Výstraha platí zatiaľ do 21.00 h.

Pre povodie riek Torysa, Hornád, Hnilec a Bodva platí výstraha prvého stupňa. Týka sa okresov Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča, Košice, Sabinov, Prešov. Zároveň platí aj pre okresy Stará Ľubovňa a Trebišov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nitra #supercela