V košickom jazere opäť likvidujú sinice

Mesto Košice už ôsmy rok za sebou pokračuje v odstraňovaní nebezpečných siníc v rekreačnej lokalite na Sídlisku nad jazerom.

28.06.2022 00:00
Košice, sinice Foto:
Vody košického jazera bude brázdiť špeciálne plavidlo, odstráni sinice.
debata

Mesto Košice už ôsmy rok za sebou pokračuje v odstraňovaní nebezpečných siníc v rekreačnej lokalite na Sídlisku nad jazerom. V utorok ráno začali pracovníci z brnianskej spoločnosti v spolupráci s neziskovou organizáciou Flos Aquae z. s. pod odborným dohľadom profesora Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne aplikovať do vody špeciálny anorganický koagulačný prípravok.

Dôvodom každoročných aplikácií je obnova biologickej rovnováhy jazera a znižovanie množstva siníc. Ak by sa tie opätovne premnožili, hygienici by v jazere museli zakázať kúpanie, čo sa v uplynulých rokoch aj viackrát stalo.

Vody košického jazera tak bude opäť brázdiť špeciálne plavidlo. Pracovníci brnianskej spoločnosti z neho budú dávkovať koncentrovaný prípravok priamo do vôd jazera. Toto opatrenie spočíva vo vyzrážaní siníc z vodného stĺpca pomocou koagulantov. Bunky siníc klesajú na dno a zmiznú z vodného stĺpca. Výhoda tohto zrážania je v nerozrušení buniek siníc, čím nedochádza k vyliatiu toxínov z buniek do okolitej vody. Výsledkom je pokles siníc ku dnu mimo dosahu fotosynteticky aktívneho žiarenia a ich pozvoľný rozklad.

Profesor Maršálek aj so svojimi kolegami aplikuje túto ekologickú metódu okrem domovského Česka napr. aj v Austrálii, Brazílii alebo v Etiópii. V Košiciach sa s týmto ekologickým čistením začalo ešte v roku 2015 a odvtedy sa kvalita vody v jazere zlepšila. Mesto to dosiaľ stálo viac ako 200-tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #sinice #Košický kraj #jazero