Pri Cigli spadlo malé motorové lietadlo, pilot utrpel ľahké zranenia

Pilot motorového lietadla, ktorý vo štvrtok ráno havaroval medzi Cigľom a Lehotou pod Vtáčnikom v okrese Prievidza, je v stabilizovanom stave a prepustili ho do domácej starostlivosti. K pádu došlo počas testovania nového typu lietadla WT9 Dynamic. Udalosti vyšetruje Letecký a námorný vyšetrovací útvar Ministerstva dopravy a výstavby SR.

07.07.2022 07:24, aktualizované: 11:12
Cígeľ nehoda lietadlo Foto: ,
Lietadlo po nehode pri obci Cígeľ v okrese Prievidza 7. júla 2022. Pilot motorového lietadla, ktorý vo štvrtok ráno havaroval medzi Cigľom a Lehotou pod Vtáčnikom v okrese Prievidza, je v stabilizovanom stave a prepustili ho do domácej starostlivosti. K pádu došlo počas testovania nového typu lietadla WT9 Dynamic.
debata

Pilota previezli po nehode do Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. „Mal iba ľahké zranenia, distorziu krčnej chrbtice. Pacienta sme ošetrili a prepustili ho domácej starostlivosti. Jeho stav je stabilizovaný,“ uviedla námestníčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť bojnickej nemocnice Elena Strapková Boydová.

K nehode došlo počas letových skúšok nového typu lietadla so silnejším motorom. „Pri skúškach je potrebné lietať vyššími rýchlosťami. Pri jednej z nich došlo k chybe, z toho dôvodu pilot nedokázal lietadlo ovládať, musel použiť integrovaný záchranný systém, na ktorom pristál. Pri pristátí došlo k prevráteniu lietadla, počas toho si pilot udrel hlavu,“ opísal riaditeľ spoločnosti Aerospool Ján Hrabovský.

Spoločnosť podľa neho aktivovala záchranné zložky, na miesto nehody priletel vrtuľník, ktorý pilota odviezol na letisko v Prievidzi, skadiaľ ho záchranári previezli na pozorovanie do bojnickej nemocnice.

„Lietadlo pristálo na padáku. Ide o systém, ktorý je veľmi bezpečný a slúži presne na takéto účely. Keď dôjde k tomu, že sa lietadlo stane neovládateľným, padák dokáže lietadlo i posádku priviezť na zem,“ ozrejmil Hrabovský.

Nešlo podľa neho o prvú skúšku, ktorú robila firma vo svojej histórii a išla na limit lietadiel. „V tejto súvislosti máme vypracovaný celý systém, ako zabezpečiť, keď k niečomu dôjde, aby sme vedeli rýchlo pilotovi pomôcť. Na zemi bol pripravený tím, ktorý bol v pohotovosti, keby sa niečo dialo. Ja sám som bol v druhom lietadle, kde som pozoroval, čo sa s lietadlom deje. Videl som tak všetko, čo sa stalo,“ dodal.

debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy