Zámer mesta prestavať ju na Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice nedávno odobrili na svojom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva.
Rekonštrukcia by mala stáť 14,5 milióna eur bez DPH. Zhruba polovicu z tejto sumy plánuje mesto získať z Fondu na podporu športu a iných externých zdrojov. Zvyšné financovanie chce radnica zabezpečiť bankovým úverom, ktorý si vezme mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo (TEHO) ako správca plavárne. Plaváreň bude spĺňať prísne kritériá Medzinárodnej plaveckej federácie FINA, a tak v meste vznikne Národné olympijské centrum, v ktorom bude možné organizovať medzinárodné súťaže v plávaní, synchronizovanom plávaní a vo vodnom póle.
„Mesto ešte v októbri 2021 podpísalo so Slovenskou plaveckou federáciou Memorandum o spolupráci. Obe strany v ňom deklarovali záujem zabezpečiť výstavbu centra plaveckých športov. Existuje tiež zoznam národných športových stánkov, ktoré je pripravená podporiť aj vláda, a medzi nimi figuruje aj naše olympijské centrum,“ ubezpečil poslancov na ostatnom zastupiteľstve košický primátor Jaroslav Polaček s konštatovaním, že modernizácia sľubuje aj akvapark.
Plavecká federácia má definované aj požiadavky na plnohodnotné zázemie pre športovcov (šatne, hygienu), zázemie pre športové kluby fungujúce v plavárni, priestory na oddych a relax pre športovcov (wellness, fitnes, masér) a priestory pre média a zázemie pre rozhodcov. Ani v tom sa aktuálny stav budovy nezhoduje s nárokmi federácie. A čo viac, terajší bazén svojimi rozmermi nespĺňa požiadavky FINA na konanie medzinárodných súťaží.
Terajší stav plavárne je žalostný. Budova nevyhovuje požiadavkám a štandardom kladeným na moderné športovo-relaxačné priestory. Najväčšími problémami objektu sú nedostatočná tepelná ochrana obalových stavebných konštrukcií a vysoká opotrebovanosť technického zariadenia, poškodenia stavebných konštrukcií spôsobené hlavne nedostatočnou údržbou a opravami a celkový technický stav objektu, ktorého životnosť v tomto stave nie je viac ako päť rokov.
Počas rekonštrukcie plánuje mesto zastrešiť vodnopólový bazén na kúpalisku Červená hviezda, ktoré je v susedstve. Tento objekt bude možné v budúcnosti prepojiť s budovou pripravovaného Národného olympijského centra plaveckých športov.
Čítajte viac Univerzitné bazény v Trnave a v Nitre čaká obnova. Zapláva si v nich aj verejnosťS prestavbou by sa malo začať na jeseň. Mesto už vyhlásilo verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby a je už vydané stavebné povolenie. Počíta sa s rekonštrukciou a so zväčšením celého objektu, s výmenou strechy, novou technológiou na úpravu vody, novými antikorovými bazénmi, s vynovením a reorganizáciou šatní podľa požiadaviek plaveckej federácie, ale aj s prestavbou reštauračnej časti.
Projekt zahŕňa aj vybudovanie nového 50-metrového plaveckého bazéna s olympijskými parametrami pre 10 dráh. Zároveň na šírku vznikne 20 dráh s dĺžkou 25 metrov.
Mestská krytá plaváreň v Košiciach sa zmení na nepoznanie.
Modernizáciou plavárne získa metropola východu olympijské centrum s cieľom organizovať domáce a medzinárodné súťaže vo vodnom póle či v plávaní. Zároveň sa zlepšia možnosti na tréningovú činnosť klubov plaveckých športov a rovnako aj možnosti pre rekreačné plávanie.
Z histórie Mestskej krytej plavárne
- Začiatky projektu krytej plavárne siahajú do roku 1977.
- Investorom stavby bola Východoslovenská správa účelových zariadení SO ČSZTV Košice. V uvedenom roku sa začala výstavba s plánovaním ukončením v apríli roka 1980.
- Architektom plavárne bol renomovaný Ján Šprlák-Uličný.
- K dodaniu projektu však došlo neskôr, ako sa pôvodne plánovalo, a tak sa termín otvorenia musel presunúť na december 1985.
- Spolu s tým sa zvýšil aj rozpočet, aby sa zvládli všetky náročné požiadavky na realizáciu.
- Tento plán vyšiel podľa očakávaní – 31. decembra 1985 bola Mestská krytá plaváreň odovzdaná do rúk investora a pripravená pre verejnosť.