Obec Pača naďalej trápi problém s nedostatkom vody, vyschol už aj potok

V obci Pača v okrese Rožňava platí pre nedostatok pitnej vody už mesiac mimoriadna situácia. V dôsledku sucha tu v uplynulých dňoch vyschol i potok, ktorý obcou preteká, potvrdil starosta obce Ladislav Zagiba.

27.07.2022 12:23
Sucho / Počasie / Foto: ,
Ilustračné foto
debata (2)

Podľa starostu sa za mesiac od vyhlásenia mimoriadnej situácie nič nezmenilo a obec sa naďalej borí s kritickým nedostatkom vody. „Včera nemala vodu polovica dediny,“ skonštatoval Zagiba. Ako dodal, niektorí ľudia využívali aspoň vlastné studne, i tie však postupne vysychajú.

Vodu do dvojice obecných vodojemov vozia už niekoľko týždňov cisterny, vodári však podľa starostu nemajú dostatok potrebnej techniky. „Dovezú päť kubíkov a voda potom tečie 40 minút,“ dodal Zagiba. Sám si zadovážil tisíc litrovú nádrž, vodu nakupuje od vodárov a rozváža ju ľuďom po obci.

Samospráva obyvateľov už pred časom vyzvala na šetrenie pitnou vodou a žiadala, aby ľudia obmedzili polievanie záhrad či napúšťanie bazénov. Pre kritickú situáciu sa v obci konalo aj verejné zhromaždenie.

Príčinou problémov je podľa starostu mimoriadne sucho, v obci a jej okolí poriadne nepršalo už mesiace. „Divá zver chodí vodu hľadať do dediny, lebo v lesoch už nie je,“ skonštatoval starosta.

Problém s nedostatkom vody by podľa samosprávy dokázal vyriešiť nový vodný zdroj, ktorý sa nachádza neďaleko obce. Aktuálne študujú vlastnícke pomery predmetných pozemkov. Riešenie spojené s novým vrtom by však trvalo mesiace a starosta nevie, odkiaľ by naň obec zobrala financie.

sucho, pôda, zem Čítajte viac SHMÚ: Extrémne sucho aktuálne zasahuje takmer 60 percent Slovenska
2 debata chyba
Viac na túto tému: #sucho #globálne otepľovanie #Pača