Pokračovanie článku: Srna ich minula len o vlások, skončila v Kii. Kolíziám sa snažia zabrániť modrými páskami

K ceste ich vedie plot

„Zver chodí popri plote a je tak nasmerovaná na hlavnú cestu. Nemá iné východisko, len dôjsť k ceste,“ podotkol Ťulák. Zver navyše začala schádzať z lesov, pretože je vo svojom prirodzenom prostredí rušená terénnymi autami, štvorkolkami či turistami, a to v chránenom území. Na niektorých miestach platí podľa hospodára dokonca piaty stupeň ochrany.

Solárny park horná Nitra Čítajte aj Novácka elektráreň vymení uhlie za slnko. Na odkaliskách

K zníženiu kolízií by podľa neho prispeli tri zásahy. Prvým z nich je odlov, ktorý sa už robí. K zníženiu stavu zveri však nedochádza okamžite a istý čas to trvá. Efekt by podľa neho prinieslo dodržiavanie rýchlosti na ceste prvej triedy. „Pomohlo by tiež lepšie hospodárenie na poliach popri ceste a úprava osevného plánu,“ dodal Ťulák.

Miestni poľovníci však vyskúšali ešte niečo. V rámci revíru inštalovali na prelome rokov 2020 a 2021 okolo 350 modrých reflexných pások na cestné pätníky, ktoré by mali zver odradiť od vstupu na cestu. „Počet zrážok sa znížil asi o 50 percent. V súčasnosti sa to pohybuje medzi 30 až 40 kusmi zrazených zvierat ročne,“ ozrejmil hospodár.

Podobne to vnímajú aj Černekovej synovia, ktorí sú poľovníkmi. Aj podľa nich malo dôjsť po inštalovaní modrých odraziek k zníženiu nehodovosti. Funguje to však najmä v noci a nadránom. Sobotňajšia nehoda sa odohrala okolo siedmej hodiny večer, keď bolo ešte dostatok svetla.

Skončila by medzi deťmi

„Divá zver najskôr narazila do auta Ford Focus a náraz ju vymrštil do ďalšieho auta. Pri zrážke prerazila predné čelné sklo a skončila v interiéri auta Kia Sportage,“ informovala polícia na sociálnej sieti. Vodič Kie utrpel ľahké zranenia, a to zranenie tváre a ruky od rozbitého skla.

„My sme už skoro stáli, ale auto oproti neubrzdilo,“ opísala pod príspevkom polície Slávka, ktorá sedela v Kii. V aute sa vozia aj deti, v čase nehody sa v ňom nenachádzali.

Na ceste prvej triedy je v niektorých úsekoch obmedzená rýchlosť na 70 kilometrov za hodinu. Podľa starostky Častkova to však nesúvisí s lesnou zverou. Rýchlosť je znížená najmä pred križovatkami. O zmeny na ceste nežiadala v súvislosti s migrujúcou zverou ani jedna obec.

„Keď vám zver skočí do cesty, nie je šanca, bez ohľadu na prítomnosť značky. Buď má človek šťastie, že sa jej vyhne, alebo sa jej nevyhne,“ myslí si Černeková. Polícia vodičom odporúča, aby najmä v blízkosti polí a lesov prispôsobili svoju rýchlosť, aby boli schopní včas zareagovať a vyhnúť sa tak prípadnej kolízii so zverou.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Senica #dopravná nehoda #Trnavský kraj #lesná zver #srna #Častkov #Lopašov