„Ide o prístroje a techniku pre našu Združenú tkanivovú banku (ZTB), ktorých hodnota predstavuje vyše 102-tisíc eur. Vďaka moderným technológiám sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u našich pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP či zdravotníkov okolitých zdravotníckych zariadení, pracovníkov a klientov DSS Košického samosprávneho kraja, športových klubov a ďalších subjektov, ktorým poskytujeme testovanie vzoriek na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2,“ hovorí riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.
Laboratóriá Združenej tkanivovej banky si z programu IROP doplnili modernú techniku dvomi PCR boxmi, chladenou centrifúgou, automatickým izolátorom nukleových kyselín s kapacitou 6 – 96 vzoriek či spektrofotometrom pre mikroobjemy. V krátkom čase budú ešte inštalované dva systém pre RT PCR diagnostiku SARS-CoV-2. Molekulárne RT-PCR testy v súčasnosti predstavujú jednoznačne najcitlivejšiu a najspoľahlivejšiu diagnostiku ochorenia COVID-19.
„Nové prístroje nám umožnia vyšetriť väčší počet rôznorodých vzoriek za kratšiu časovú jednotku,“ hovorí Zuzana Váczy, vedúca Laboratória pre diagnostiku porúch plodnosti a banky spermií ZTB. „V tých najnáročnejších časoch pandémie sme testovali viac než 400 vzoriek denne s technickým vybavením, ktorého kapacitu sme zvyšovali počtom odpracovaných hodín. Vzhľadom na dôležitosť informácie vyplývajúcej z výsledku vyšetrenia sa od prvej chvíle testovania snažíme vydať výsledok v deň odberu vzorky. Moderná technika nám pomohla urýchliť a zvýšiť kapacitu vyšetrení.“
RT PCR testy boli v ZTB zavedené pred siedmimi rokmi na diagnostiku sexuálne prenosných patogénov v rôznych typoch vzoriek. „Vďaka nadobudnutým zručnostiam a vedomostiam sme mohli začať s testovaním vírusu SARS-CoV-2, jeho mutácií a rôznych respiračných patogénov bezprostredne s nástupom pandémie, teda pred viac ako dvoma rokmi,“ konštatuje Z. Váczy. „Molekulárna diagnostika bola pred érou covidu len v začiatkoch. Nebola taká dostupná ako dnes. Covid nám rozšíril možnosti a sprístupnil najmodernejšie diagnostické procesy v mikrobiológii,“ dopĺňa ju Martin Novotný, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice.
Čítajte aj Smeruje k nám finančná injekcia z Bruselu. Zjednoduší zatepľovanie bytových domov„Nové molekulárne laboratórium, ktoré sa z eurofondových prostriedkov zabezpečilo, nám pomáha urýchliť RT PCR diagnostiku SARS-CoV-2, a tak správne určiť režim pacienta. Momentálne máme veľmi veľkú časť pacientov, ktorí nemusia prejavovať príznaky ochorenia COVID-19 a sú hospitalizovaní v nemocnici pre iné ochorenie, ale môžu preniesť ochorenie na iných pacientov, u ktorých tento vírus môže zásadne ovplyvniť a zhoršiť ich zdravotný stav,“ dodáva M. Novotný.
V UNLP preto každého pacienta pred hospitalizáciou testujeme RT PCR testami alebo AG testami a v prípade akútnych pacientov, ktorí musia byť náhle hospitalizovaní, PCR diagnostikou pri lôžku pacienta. „Vďaka dostupnosti kvalitnej a rýchlej diagnostiky nielen pre pacientov s respiračným ochorením, ale aj pre ostatných pacientov a, samozrejme, zamestnancov, môžeme zlepšovať starostlivosť o pacientov a udržať plynulú prevádzku UNLP Košice,“ konštatuje infektológ.
Ešte zaujímavejšie je to, že tieto prístroje sa nemusia používať len na diagnostiku vírusu SARS-CoV-2. „Začíname s RT PCR diagnostikou širokej škály patogénov, ktoré môžu byť príčinou meningitídy. V blízkej budúcnosti vďaka modernej technike, ktorú sme dostali, plánujeme rozšíriť diagnostiku sexuálne prenosných patogénov. Takisto by sme radi zaviedli diagnostiku pôvodcov tropickej horúčky,“ hovorí Z. Váczy.
„Na klinike infektológie v spolupráci so Združenou tkanivovou bankou rozširujeme množstvo testov, ktoré vieme pacientom poskytnúť. Prvou lastovičkou je tzv. neuropanel, keď pacientom so zápalom mozgových blán vieme urobiť laboratórnu diagnostiku prostredníctvom RT PCR a postupne sa nabaľujú ďalšie a ďalšie vyšetrenia, ktoré v spolupráci s nimi robíme,“ pochvaľuje si Martin Novotný.
Celkový objem financií z IROP pre UNLP predstavuje 2,7 milióna eur. Viac než 90 percent z tejto sumy pôjde na nové vybavenie, ktoré pomáha v prevencii, diagnostike, testovaní a liečbe pacientov s diagnózou COVID-19. „V priebehu niekoľkých mesiacov zaobstaráme našim zdravotníkom 10 kusov nových röntgenov, 11 ultrazvukových prístrojov a moderný operačný mobilný mikroskop pre oftalmológiu. Tiež pribudne 259 nových germicídnych žiaričov,“ uzavrel Ľ. Beňa.