Bratislavský samosprávny kraj bude opäť očkovať proti HPV vírusu

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude opäť očkovať proti HPV vírusu, čím chce prispieť k prevencii onkologických ochorení i poukázať na potrebu prevencie a vakcinácie. V poradí druhý Deň očkovania proti HPV vírusu organizuje v piatok 9. septembra popoludní v zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v Petržalke. Nadväzuje ním na rovnaké júnové očkovanie, informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

02.09.2022 14:15
debata (3)

Septembrové očkovanie je určené nielen tým, ktorí sa chcú chrániť pred infekciou HPV a nedarí sa im naplánovať očkovanie u svojho lekára. Kraj zároveň preočkuje druhou dávkou aj osoby, ktoré sa nechali prvou dávkou zaočkovať v júni. Kraj odporúča zaregistrovať sa vopred na septembrové očkovanie, čím by mala byť zabezpečená plynulosť očkovania. Zoberie však aj záujemcov bez registrácie, tým však pripomína, že prednosť budú mať ľudia s objednaným termínom.

HPV, vírus, krčok maternice, rakovina krčka maternice Čítajte viac Rakovina spôsobená HPV: jediná, proti ktorej sa dá očkovať

Ľudský papilomavírus (HPV) môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka.

Očkovacia schéma HPV sa skladá z dvoch, respektíve troch dávok. Deti do 15 rokov majú dostať spolu dve dávky, druhú dávku päť až 13 mesiacov po prvej. Staršie osoby majú dostať tri dávky v rozstupe dvoch a šiestich mesiacov po prvej. Očkovanie u 12-ročných detí hradí zdravotné poistenie.

Akcia sa koná pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR a Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti v spolupráci s pacientskymi organizáciami Nie rakovine a Liga proti rakovine.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #HPV #HPV vírus