Škôlka s najvyššími nákladmi na energie ozelenela. Teraz šetrí 62 percent energie

Ceny energií stúpajú aj na Slovensku. Nielen ministerstvo hospodárstva, ale aj Európska únia vyzývajú na jej šetrenie. Že sa to dá, ukázala aj rekonštrukcia Materskej školy na Kolískovej ulici v Bratislave, ktorú navštevuje zhruba 120 detí.

05.09.2022 15:30
MŠ Kolísková Foto:
V časti areálu škôlky sú vytýčené aj menšie plochy s obmedzeným režimom kosenia, čím sa zníži prehrievanie prostredia.
debata

Budova školy v priebehu dvoch rokov prešla hĺbkovou obnovou. Vďaka nej sa znížila uhlíková stopa budovy o 54 a spotreba energie o 62 percent.

V areáli materskej školy vybudovali vegetačné steny, jazierko v átriu, osadili veľa zelene. Pozornosť si zaslúži aj podzemná nádrž na zachytávanie zrážkovej vody, ktorá sa využíva aj na splachovanie toaliet a polievanie. K tomu vonkajšie tieniace žalúzie, solárne panely na úsporu energií či vetranie pomocou rekuperácie pre zdravší pobyt aj svieži spánok. Uviedla to na sociálnej sieti mestská časť Karlova Ves.

„Minulý rok bol náročný nielen pre rodičov a deti, ale aj pre pedagógov a nepedagogický personál tejto škôlky. Museli pracovať rozmiestnení na viacerých pracoviskách, čo napokon zvládli bez väčších problémov. Cez leto bolo treba škôlku upratať a nasťahovať, čo by sme bez pomoci pracovníkov verejnoprospešných prác a pani učiteliek nezvládli,“ hovorí karloveská starostka Dana Čahojová.

Vonkajšie tieniace žalúzie pomôžu pri regulácii...
V škôlke zrekonštruovali aj vnútorné priestory.
+2Podlahy v  triedach, spálňach, chodbách a na...

Na Slovensku zatiaľ neexistuje príklad komplexnej obnovy verejnej budovy, ktorá zahŕňa významné zníženie energetickej náročnosti, zároveň i zelené opatrenia na podporu zachovania biologickej rozmanitosti. „Energetický audit, ktorý bol vykonaný po ukončení prác, ukázal, že vďaka hĺbkovej obnove sa zníži uhlíková stopa budovy o 54 percent a spotreba energie na vykurovanie, prípravu teplej úžitkovej vody a osvetlenie o 62 percent,“ poukázala na význam obnovy vedúca referátu riadenia projektov Lenka Nemcová. MŠ na Kolískovej ulici mala zo všetkých deviatich škôlok v mestskej časti najväčšie náklady na energie.

Vďaka rekuperácii vzduchu zabezpečujú kvalitu vnútorného prostredia. Zároveň sa pri vetraní spätne získava teplo. Okrem toho sa takto bráni prenikaniu prachu a peľu do vnútorných priestorov a vzniku nadmernej vlhkosti, teda aj rozmnožovaniu hubových a plesňových organizmov. Výrazne sa tým zlepší prostredie pre pobyt aj spánok malých alergikov.

Dažďová voda zo strechy neodteká zbytočne do kanalizácie, ale je uchovávaná v nádrži, odkiaľ je čerpadlom distribuovaná na sanitárne účely pre potreby splachovania a slúži aj na zavlažovanie vysadenej zelene v átriách. V rámci opatrení na znižovanie prehrievania prostredia a zachovanie živočíšnej a rastlinnej rozmanitosti sú v dolnej časti areálu škôlky vytýčené aj menšie plochy s obmedzeným režimom kosenia. Zabezpečia dostatok kvitnúcich a medonosných rastlín pre opeľovače.

múzeum, revúca, slovenské gymnázium, Čítajte aj Obnova prvého slovenského gymnázia v Revúcej sa môže začať

S hĺbkovou obnovou materskej školy sa začalo v decembri 2020. „Podlahy v triedach, spálňach, chodbách a na schodiskách boli vymenené za nové z PVC. V triedach, spálňach a v jedálni boli vymenené dosluhujúce podhľady za nové stropné kazety s novými LED svietidlami. Vstupy do budovy, vyrovnávacie schodíky a terasy boli obložené novou dlažbou,“ sumarizuje ďalšie vykonané práce vedúci referátu investícií Allan Bánik.

Hĺbková obnova škôlky bola podporená z finančných zdrojov Nórskych grantov v hodnote takmer 650-tisíc eur, spolufinancovaná zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Ministerstva životného prostredia SR, programu európskej komisie LIFE, finančného nástroja EÚ na podporu životného prostredia v rámci projektu DELIVER – Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy a z vlastných zdrojov mestskej časti v celkovej hodnote viac ako 950-tisíc eur.

Karlovej Vsi sa podarilo získať z grantov Nórska a zo štátneho rozpočtu SR 1,4 milióna eur na realizáciu Klimatického akčného plánu pre Karlovu Ves. Vďaka týmto prostriedkom obnoví okrem školských zariadení mestskej časti napríklad aj park Kaskády.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #rekonštrukcia #Karlova Ves #materská škôlka