Lavína vo Vysokých Tatrách pod Priečnym sedlom si vyžiadala dve obete

Lavína vo Vysokých Tatrách si vyžiadala životy dvoch turistov vo veku 36 a 41 rokov, ktorí sa napriek varovaniam chatárov vybrali do Priečneho sedla. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

11.12.2022 08:54 , aktualizované: 10:45
lavina Foto:
debata (2)

V sobotu (10. 12.) večer sa na horských záchranárov obrátila priateľka slovenského turistu, ktorý sa ráno vybral aj s kamarátom na túru do Malej Studenej doliny. Dvojica mala v úmysle prejsť cez Priečne sedlo alebo vystúpiť na Širokú vežu. Keďže sa jej s ním nepodarilo skontaktovať, informovala HZS.

„Po preverení chát v trase postupu sa záchranárom podarilo zistiť, že dvojica bola naposledy videná na Téryho chate, odkiaľ sa aj napriek varovaniam zamestnancov vybrali do Priečneho sedla,“ uvádzajú horskí záchranári.

Podľa ich zistení sa do Priečneho sedla v približne rovnakom čase, no zo Zbojníckej chaty, vybrala aj iná dvojica turistov. Pre zlé podmienky pod sedlom sa však otočili a vrátili a chatu. Zo sedla nevideli nikoho zostupovať a v snehu neboli žiadne stopy.

Oblasť išiel preveriť dobrovoľný záchranár HZS pracujúci na chate spolu s ďalším kolegom. Z doliny spozorovali veľkú lavínu, ktorá sa uvoľnila spod Priečneho sedla. Lavínište prehľadali, no bezúspešne. „Zo Starého Smokovca medzitým odišli záchranári HZS s vyhľadávacím systémom Recco a dvaja psovodi s lavínovými psami. Pes označil miesta zasypania oboch mužov,“ dodala HZS.

Pre husté sneženie, silný vietor, zvyšujúce sa riziko pádu ďalších lavín, ako aj nepriaznivú predpoveď počasia sa záchranári ešte v noci vrátili na základňu. „Transport nebohých prebehne hneď, ako to poveternostné podmienky a lavínová situácia dovolia,“ uvádzajú horskí záchranári.

V Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

V Nízkych, Vysokých a Západných Tatrách v polohách nad 1600 metrov nad morom pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Malej a vo Veľkej Fatre platí v nedeľu malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

„Nový sneh bude pribúdať počas silného severného vetra, preto sú hlavnými lavínovými problémami nový a vetrom previaty sneh. V strmých žľaboch a miestach s väčšou výškou snehovej pokrývky, najmä na záveternej strane hrebeňov, je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení uvoľnenie lavíny,“ priblížil Buliak.

Zhodnotil, že celková výška snehovej pokrývky v pohoriach Slovenska je, vzhľadom na obdobie, podpriemerná. Pohybuje sa v rozmedzí od desať do 70 centimetrov sne­hu.

Horské územia Slovenska zasiahne teplý front, ktorý prinesie od severu snehové zrážky a silný vietor. „Množstvo nového snehu bude v najvyšších polohách Západných a Vysokých Tatier dosahovať 15 až 20 centimetrov. Sneh sa bude intenzívne premiestňovať na záveterné strany pohorí a na hrebeňoch sa očakáva vytváranie prevejov,“ uviedol Buliak.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #Lavína