Rozvoj bokom, pôjde o prežitie. Bratislava očakáva obrovské výpadky príjmov

Bratislava sa tento rok bude musieť vysporiadať s obrovskými výpadkami príjmov, ktoré spôsobili legislatívne zmeny, ako je daňový bonus, či zvýšené príplatky za prácu v noci a cez víkend. Primátor hlavného mesta Matúš Vallo v rozhovore pre agentúru SITA uviedol, že Bratislavu čaká rozpočtovo ťažký rok.

03.01.2023 11:29 , aktualizované: 12:06
vallo Foto: ,
Primátor Bratislavy Matúš Vallo počas slávnostného privítania nových mestských policajtov 12. decembra 2022.
debata (7)

„Nebudeme mať v rozpočte priestor na žiadne nové investície z vlastných zdrojov – do cyklotrás, verejných priestorov či športovej infraštruktúry," zdôraznil s tým, že na veľké rozbehnuté projekty budú musieť hľadať externé zdroje príjmov.

Bratislava začala rok v rozpočtovom provizóriu. Rozpočet Vallo predloží v prvom kvartáli tohto roka. Zvýšenie daňového bonusu podľa primátora znížilo príjmy mesta o 26 miliónov eur. „Je tu aj ďalší problém – 90 percentné zdanenie výrobcov energií a tepla spôsobí, že investícia do novej spaľovne odpadu, ktorá by umožnila spoločnosti OLO vyrábať teplo pre tretinu domácností v Bratislave, sa stane nereálnou," uviedol. Dôvodom je podľa neho to, že mesto nebude mať z čoho splácať potrebný úver, keďže prakticky všetky príjmy z predaja tepla musí odviesť štátu.

Obráti sa na Hegera

Aby boli dopady výpadku príjmov čo najznesiteľnejšie a aby úplne nezastavili prebiehajúce, ale aj nové investície v meste vrátane rekonštrukcií ciest, chodníkov a verejných priestorov, magistrát sa chce ešte pred prípravou rozpočtu obrátiť na premiéra Eduarda Hegera. „Chceme ho informovať o negatívnych dôsledkoch prijatých zákonov na fungovanie mesta a mestských podnikov a v konkrétnych oblastiach, kde to je ešte možné, ho zároveň požiadať o nápravu," priblížil Vallo s tým, že rozpočet mesta predložia na mestské zastupiteľstvo v prvom kvartáli tohto roku.

Jaroslav Polaček, Matúš Vallo, František Oľha, Peter Bročka, Ján Nosko, Richard Rybníček Čítajte viac Zvyšujú dane aj vlastné platy. Napriek kríze primátori zarábajú ako ministri

Vallo ďalej poznamenal, že nešťastne vysoko nastavený cenový strop, nad ktorým bude štát kompenzovať ceny elektrickej energie, pomôže znížiť straty mestských podnikov z vysokých cien energií iba minimálne, ak vôbec. „Na poslednú chvíľu prijaté vyššie príplatky za prácu cez víkend a v noci zase zvýšia personálne náklady o viac ako jeden milión eur, a to najmä v Dopravnom podniku Bratislava," skonštatoval primátor. Ako dodal, keď k tomu pripočítajú povinnú valorizáciu platov a vlečúci sa 30-miliónový dlh DPB z doteraz nepreplatenej kompenzácie za výpadky príjmov počas pandémie, Bratislava je konfrontované potrebou znížiť výdavky mesta o viac ako 50 miliónov eur.

Primátor poznamenal, že aj napriek tomu chcú systematicky zvyšovať kvalitu života v Bratislave, čo sa dotýka viacerých oblastí – verejného priestoru, mobility, životného prostredia, nájomného bývania a podobne. „Aj naďalej chcem spravovať mesto transparentne a udržateľne, chceme pokračovať v otvorenej komunikácií a v pravidelnom informovaní obyvateliek a obyvateľov o tom, čo robíme a prečo to robíme. Mojou prioritou je, aby sa v Bratislave cítili ľudia bezpečne a aby žili v kvalitnom, rešpektujúcom meste," doplnil Vallo.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #matúš vallo