„Nebudeme mať v rozpočte priestor na žiadne nové investície z vlastných zdrojov – do cyklotrás, verejných priestorov či športovej infraštruktúry," zdôraznil s tým, že na veľké rozbehnuté projekty budú musieť hľadať externé zdroje príjmov.
Bratislava začala rok v rozpočtovom provizóriu. Rozpočet Vallo predloží v prvom kvartáli tohto roka. Zvýšenie daňového bonusu podľa primátora znížilo príjmy mesta o 26 miliónov eur. „Je tu aj ďalší problém – 90 percentné zdanenie výrobcov energií a tepla spôsobí, že investícia do novej spaľovne odpadu, ktorá by umožnila spoločnosti OLO vyrábať teplo pre tretinu domácností v Bratislave, sa stane nereálnou," uviedol. Dôvodom je podľa neho to, že mesto nebude mať z čoho splácať potrebný úver, keďže prakticky všetky príjmy z predaja tepla musí odviesť štátu.
Obráti sa na Hegera
Aby boli dopady výpadku príjmov čo najznesiteľnejšie a aby úplne nezastavili prebiehajúce, ale aj nové investície v meste vrátane rekonštrukcií ciest, chodníkov a verejných priestorov, magistrát sa chce ešte pred prípravou rozpočtu obrátiť na premiéra Eduarda Hegera. „Chceme ho informovať o negatívnych dôsledkoch prijatých zákonov na fungovanie mesta a mestských podnikov a v konkrétnych oblastiach, kde to je ešte možné, ho zároveň požiadať o nápravu," priblížil Vallo s tým, že rozpočet mesta predložia na mestské zastupiteľstvo v prvom kvartáli tohto roku.

Vallo ďalej poznamenal, že nešťastne vysoko nastavený cenový strop, nad ktorým bude štát kompenzovať ceny elektrickej energie, pomôže znížiť straty mestských podnikov z vysokých cien energií iba minimálne, ak vôbec. „Na poslednú chvíľu prijaté vyššie príplatky za prácu cez víkend a v noci zase zvýšia personálne náklady o viac ako jeden milión eur, a to najmä v Dopravnom podniku Bratislava," skonštatoval primátor. Ako dodal, keď k tomu pripočítajú povinnú valorizáciu platov a vlečúci sa 30-miliónový dlh DPB z doteraz nepreplatenej kompenzácie za výpadky príjmov počas pandémie, Bratislava je konfrontované potrebou znížiť výdavky mesta o viac ako 50 miliónov eur.
Primátor poznamenal, že aj napriek tomu chcú systematicky zvyšovať kvalitu života v Bratislave, čo sa dotýka viacerých oblastí – verejného priestoru, mobility, životného prostredia, nájomného bývania a podobne. „Aj naďalej chcem spravovať mesto transparentne a udržateľne, chceme pokračovať v otvorenej komunikácií a v pravidelnom informovaní obyvateliek a obyvateľov o tom, čo robíme a prečo to robíme. Mojou prioritou je, aby sa v Bratislave cítili ľudia bezpečne a aby žili v kvalitnom, rešpektujúcom meste," doplnil Vallo.