Na Javorine, v dotyku s Poľskom, by mohlo vzniknúť ďalšie útočisko pre medvede. „Štátna ochrana prírody tam má k dispozícii zverenicu, ktorá je prázdna. Ak sa tento projekt podarí, tak niektoré prípady medveďov by mohli končiť aj tam,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj na tlačovej konferencii v Tatranskej Lomnici, kde predstavili výsledky opatrení na vytlačenie medveďa od ľudských obydlí.
Budaj: Medvede sú úmyselne lákané bližšie k ľudským príbytkom, aj kvôli biznisu s ich fotenímV bojnickej ZOO chystá envirorezort záchrannú stanicu pre medvede, ktorá u nás dosiaľ chýba. Investovať chce do nej podľa Budaja dva milióny eur. „Budeme tam schopní preniesť a postarať sa najmä o mláďatá, mladé medvede či medvede po kolíziách,“ priblížil Budaj.
Rozrastie sa aj zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý na Slovensku pôsobí pod hlavičkou Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR od roku 2014. Jednou z jeho hlavných úloh je riešenie konfliktných situácií medzi človekom a medveďom.
V súčasnosti je tím rozdelený na severný so sídlom vo Svite a južný tím so sídlom v Banskej Bystrici. Po novom bude v obci Belá pri Martine pôsobiť štvorčlenný západný tím. „Myslí sa tým skôr severozápadný,“ upresnil minister. Ďalších 5 ľudí posilní doterajšie dva tímy.
„Nový zásahový tým bude pôsobiť na území celého Trenčianskeho kraja a časti Žilinského kraja,“ objasnil generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska. Posilnenie zásahového tímu bude financované z eurofondov.
Primátor mesta Vysoké Tatry Jozef Štefaňák pripomenul, že v Tatrách roky bojovali s návštevami medveďa hnedého v intraviláne. Jedným z opatrení, ktoré zaviedli, bolo zabezpečenie kontajnerov, ktoré sa medveď naučil vyžierať. Výsledky sa dostavili.
V meste sa vďaka tomu znížil podľa údajov envirorezortu počet hlásení o výskyte medveďa. V roku 2020 bolo prijatých 202 hlásení, o dva roky neskôr len 18. V Starom Smokovci nahlásili v roku 2020 spozorovaného medveďa 128-krát. V roku 2022 upozornili na šelmu už iba štyria ľudia.
Štefaňák zdôraznil, že tento pokles nebol spôsobený len týmto jedným opatrením. Zníženie počtu medveďa v blízkosti ľudských obydlí je podľa neho aj výsledkom spolupráce naprieč viacerými zložkami vrátane zásahového tímu. „Vieme, že jedno opatrenie nikdy nestačí, vždy ich musí byť viac a toto sa nám veľmi osvedčilo,“ dodal s tým, že po riešení situácie volali roky.
Riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko spomenul, ako to vyzeralo v roku 2011. Ľudia vtedy ochranárom volali aj o pol tretej v noci a cítili sa ohrození. „Za jednu noc som potreboval šesťkrát použiť gumové projektily proti piatim rôznym medveďom,“ prezradil.
Preventívne opatrenia v okrese Poprad
Z dotácie vo výške 5,8 miliónov eur z eurofondov, ktorú získali ochranári, sa tiež vybudujú:
Kontajnerové zabezpečené stojiská – 116 kusov
Nádoby/kontajnery so zabezpečením pred prístupom medveďa – 113 kusov
Elektrické ohradníky na zabezpečenie včelstiev – 29 kusov
Zdroj: Ministerstvo životného prostredia