MHD v Košiciach od polnoci pôjde ako predtým, ostrý štrajk prerušili

Košická mestská hromadná doprava (MHD) bude od nadchádzajúcej polnoci premávať tak, ako pred utorkovým ostrým štrajkom. Pre TASR to za odborárov pri Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) uviedla Andrea Vindišová.

14.02.2023 06:36 , aktualizované: 20:00
SR Košice MHD DPMK štrajk KEX Foto: ,
Vodiči košického dopravného podniku sa v utorok 14. februára 2023 zapojili do neobmedzeného ostrého štrajku.
debata (7)

„Ostrý štrajk od polnoci prerušujeme,“ uviedla. Potvrdila, že cestujúca verejnosť tak v stredu bude mať k dispozícii autobusy a električky MHD. „Doprava bude 15. februára od 00.00 h premávať v pôvodnom režime, to znamená autobusy v prázdninovom režime, električky v režime pracovné dni. Nočné spoje s odchodmi zo Staničného námestia o 23.15 h budú vykonané,“ informuje v súvislosti s pozastavením štrajku DPMK na sociálnej sieti.

Odborári avizovali, že po utorkovom vyhlásení, na ktorom sa popoludní dohodlo vedenie DPMK a niektorí mestskí poslanci, ich čaká ešte rokovanie s vedením DPMK a zasadnutie štrajkových výborov. Odborári o výsledkoch rokovania s DPMK zatiaľ neinformovali.

Štrajkovali takmer všetci

Do utorkového časovo neobmedzeného ostrého štrajku, ktorý vyhlásili odborári pri Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK), sa zapojili všetci zamestnanci. Výnimku tvorili štyria vodiči, ktorí obsluhujú dopravu k nemocniciam, uviedla Andrea Vindišová.

„Evidujeme 100-percentnú zapojenosť vodičov koľajovej dopravy a takmer 100-percentnú zapojenosť vodičov autobusovej dopravy – aj to len z dôvodu, že jazdia štyria vodiči, ktorí zabezpečujú okružnú linku H ku košickým nemocniciam,“ uviedla počas dňa s tým, že do ostrého štrajku sa zapojili aj zamestnanci na technicko-hospodárskych i robotníckych pozíciach, a tiež obslužný personál. „Môžeme hovoriť o 100-percentnej účasti zamestnancov,“ doplnila.

Na snímke autobus na autobusovej a železničnej...
Vodiči košického dopravného podniku sa v utorok...
+4Vodiči košického dopravného podniku sa v utorok...

Hovorca mesta Dušan Tokarčík potvrdil, že primátor je na dlhodobo plánovanej služobnej ceste v Bratislave. „My sme včera dostali prvé oficiálne pozvanie na rokovanie. V princípe nepoznáme ani požiadavky,“ povedal s tým, že mesto verí v konštruktívny dialóg a vyriešenie situácie. Zopakoval, že DPMK dostáva od mesta za posledných päť rokov o 40 percent vyšší príspevok. „V roku 2018 to bolo približne 19 miliónov eur, dnes sme na úrovni 31 miliónov eur,“ skonštatoval. Pripomenul aj pokles počtu cestujúcich. „V aktuálnej finančnej situácii je pre nás neúnosné, aby v Košiciach chodili poloprázdne autobusy a električky,“ dodal. O poklese počtu cestujúcich hovorí aj DPMK, podľa neho je to v súčasnosti približne o 11 percent menej oproti obdobiu pred pandémiou nového koronavírusu.

Generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák ráno vysvetlil, že na avizovanom rokovaní chceli dosiahnuť to, aby MHD mohla v tomto roku premávať aspoň tak, ako vlani. „Na to sme žiadali 36 miliónov eur, mesto pridelilo 26 miliónov eur,“ spresnil s tým, že okrem zvýšených nákladov v súvislosti so zdražovaním počítajú aj s navýšením miezd zamestnancov.

Kým mesto vyzýva na optimalizáciu riadenia, DPMK tvrdí, že už zabezpečilo úsporu prevádzkových nákladov. Odborári chcú štrajkom upozorniť na to, že nedostatočné financovanie zo strany hlavného akcionára, ktorým je mesto Košice, ohrozuje ohodnotenie zamestnancov aj pracovné miesta.

Ostrý štrajk, ktorý paralyzoval košickú MHD, spôsobil v utorkovej rannej špičke aj zvýšené zdržanie na cestách v meste oproti bežnému dňu.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #štrajk #dpmk