Odborári a košická MHD sa predbežne dohodli, štrajková pohotovosť trvá

Výsledkom rokovania odborárov a vedenia Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) je dohoda o ďalších krokoch, ktoré sa už uskutočnia v rámci spoločného kolektívneho vyjednávania. Za odborárov pri DPMK o tom v stredu informovala Andrea Vindišová s tým, že štrajková pohotovosť naďalej trvá.

15.02.2023 16:31
debata

Ako pre TASR povedala, uvedená dohoda sa týka spravodlivého ohodnotenia zamestnancov a neprepúšťania v tomto roku. „K úplnému ukončeniu štrajkovej pohotovosti dôjde iba na základe prijatých a podpísaných opatrení, ktorými budú naplnené požiadavky – dôvody vyhlásenej štrajkovej pohotovosti,“ uviedla. Bližšie informácie odborári neposkytli.

Počas utorkového ostrého štrajku, ktorý vyhlásili odborári, sa uskutočnilo rokovanie medzi vedením DPMK a zúčastnenými mestskými poslancami – prevažne šéfmi poslaneckých klubov. Garantovali v ňom napríklad dofinancovanie DPMK vo výške minimálne 30 miliónov eur či zvýšenie tarifných miezd zamestnancov v priemere o 15 percent. V rámci schvaľovania rozpočtu na rok 2023 o tom ešte definitívne musí rozhodnúť mestské zastupiteľstvo. Odborári po tomto rokovaní uviedli, že s vyhlásením nie sú spokojní, keďže ich požiadavky neboli naplnené v plnom rozsahu.

Generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák vysvetlil, že vyhlásenie je len východiskom k ďalšiemu kolektívnemu vyjednávaniu. Pre TASR v stredu potvrdil, že kolektívne vyjednávanie sa zatiaľ nezačalo, no po deklarovanom finančnom krytí budú môcť s odborármi rokovať o navýšení platov.

Utorkový ostrý štrajk paralyzoval košickú MHD. Zapojilo sa do neho 98 percent zamestnancov. Nepremávali takmer žiadne autobusy MHD a ani električky. Ostrý štrajk po rokovaniach s vedením DPMK odborári prerušili od uplynulej polnoci.

debata chyba
Viac na túto tému: #štrajk #Dopravný podnik mesta Košice