V bratislavských lesoch odlovili 457 diviakov, do klietok odchytili ďalších 50

Počas minulej poľovnej sezóny, teda od 1. marca 2022 do 28. februára 2023, odlovili na území Mestských lesov v Bratislave 457 diviakov. Je to dvakrát viac ako v sezóne 2021. Do špeciálnych klietok v kritických lokalitách na území hlavného mesta zároveň odchytili 50 najproblémovejších diviakov. Informuje o tom primátor Bratislavy Matúš Vallo.

17.05.2023 16:13
debata (2)

„Celkové číslo odlovenej diviačej zveri, teda 507 kusov, je skvelým úspechom,“ konštatuje Vallo.

Podľa šéfa mestskej samosprávy neexistuje v tomto smere žiadne rýchle ani zázračné riešenie. Premnožené diviaky sú problémom, s ktorým podľa primátora bojujú mnohé európske mestá. V lesoch okolo Bratislavy majú pritom množstvo potravy a žiadneho prirodzeného nepriateľa. Lákadlom sú tiež opustené ovocné záhrady, vinohrady či odpadkové nádoby, čím sa diviaky dostávajú aj do intravilánu mesta a strácajú pritom plachosť.

VIDEO: Divočina v Bratislave. Diviak pobehoval v centre mesta

Video

Primátor zároveň pripomína, že diviaky sú a budú prirodzenou súčasťou lesov. Práve v tomto období rodia mladé, preto obyvateľom odporúča, ak diviaka stretnú, nech sa k nemu nepribližujú. Držať si treba odstup a psa je potrebné mať pri prechádzkach lesom na vôdzke.

VIDEO: Diviaky sa prechádzali po električkovom koľajisku v Bratislave

Video
2 debata chyba
Viac na túto tému: #diviaky #diviaky v meste