V Ružomberku na cintoríne vyčíňali medvede, polícia posilňuje hliadky

Výskyt viacerých medveďov v týchto dňoch zaznamenali v areáli a okolí ružomberského mestského cintorína. V nedeľu (4. 6.) na miesto privolali Zásahový tím pre medveďa hnedého, ten bude v pondelok večer v práci pokračovať. V lokalite bude intenzívnejšie hliadkovať aj mestská polícia (MsP). Informoval o tom ružomberský primátor Ľubomír Kubáň.

05.06.2023 14:06
medved foto policia Foto:
Ilustračné foto.
debata (11)

Zároveň požiadal verejnosť, aby obmedzila návštevu cintorína v Ružomberku vo večerných a skorých ranných hodinách.

Na cintoríne minulý týždeň našli porozbíjané svietniky, porozhadzované kvety a poničené dekorácie. „Mestská polícia na mieste posilnila hliadky, keďže prvotný odhad bol, že ide o činnosť vandalov. Po nedeli je však jasné, že za neporiadkom na cintoríne stoja viaceré medvede, ktorých výskyt sme zaznamenali v areáli a okolí cintorína,“ uviedol hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík. Ubezpečil, že kompetentní situáciu riešia.

Medvede - ako sa správať v lese
Video
Pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom je dobré na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom a držať sa turistických chodníkov. Pozrite si video, ako sa správať v lese. / Zdroj: Štátna ochrana prírody SR

Hovorca dodal, že medvede lákajú na hroby sviece. „Žiadame preto návštevníkov cintorína, aby ich do odvolania nepoužívali,“ podotkol.

Mestský cintorín, ktorý bol doteraz prístupný nepretržite, bude vo večerných hodinách od 19.00 h do 8.00 h uzatvorený.

Medveďa so zaseknutým valcom na hlave zachránili
Video
Medveďa so zaseknutým kŕmnym valcom pre vnadenie diviakov na hlave sa podarilo zachrániť. Šelmu po dvoch týždňoch pátrania našli pri obci Stratená v Rožňavskom okrese. / Zdroj: FB Štátna ochrana prírody
11 debata chyba
Viac na túto tému: #medveď #medveď hnedý