Medvedica v Kľačne roztrhala jahňa. Zásahový tím ju usmrtil

Medveďa, ktorý spôsobuje problémy v Kľačne (okres Prievidza) a jeho okolí, s najvyššou pravdepodobnosťou v dohľadnej dobe odstránia z populácie, uviedla hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková v nadväznosti na víkendový incident, keď medveď pravdepodobne usmrtil jahňa.

12.06.2023 10:17 , aktualizované: 13.06.2023 12:24
Medveď Foto: ,
Ilustračná snímka
debata (16)

„Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR dlhodobo monitoruje oblasť v okolí obce Kľačno a je v kontakte so samosprávou aj miestnymi chovateľmi,“ deklarovala Bocková.

SR Ružomberok medvede cintorín plašenie ŠOP ZAX Čítajte viac Problémové medvede z cintorína chcú ochranári pochytať a usmrtiť

Členovia tímu Západ problémového jedinca podľa nej plašia averznou terapiou, medveď však vykazuje stratu plachosti a nízku senzitivitu na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom. „Z tohto dôvodu sa Zásahový tím ŠOP SR rozhodol, že tento identifikovaný problémový medveď bude s najvyššou pravdepodobnosťou v dohľadnej dobe odstránený z populácie,“ priblížila.

O usmrtenom jahňati v jednej z hospodárskych budov v Kľačne informovala v pondelok na sociálnej sieti trenčianska krajská polícia. Ľudí v tejto súvislosti vyzvala, aby boli pri prechádzkach v prírode opatrní.

Ako sa správať v lese?
Video
Pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom je dobré na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom a držať sa turistických chodníkov. Pozrite si video, ako sa správať v lese. / Zdroj: ŠOP

Problémy so šelmou eviduje obec už dlhšie. Útokom medveďa má čeliť i ekocentrum s ubytovaním Zelená ruža. Ako uplynulý týždeň informovalo na svojej stránke na sociálnej sieti, v tomto roku útoky neprežilo viacero tamojších zvierat, išlo o emu, kenguru a ovce. Medveď podľa vyjadrenia zariadenia neútočil priamo v ubytovaní, no v oddelenej časti farmy, ktorú od ubytovania delia dva ploty, brány proti medveďom a rieka.

Spišské Bystré upozorňuje na zvýšený výskyt medveďa v okolí

V blízkosti obce Spišské Bystré neďaleko Popradu zaznamenali zvýšený výskyt medveďa hnedého. Informovala o tom samospráva na webovej stránke. Na pohyb šelmy upozorňuje občanov i návštevníkov blízkych lesov v extraviláne, najmä v lokalite doliny Bystrá.

„Zvýšte preto svoju opatrnosť a ostražitosť pri pohybe v okolitej prírode,“ upozorňuje obec, ktorá túto skutočnosť už oznámila Štátnej ochrane prírody SR. Samospráva kontaktovala priamo Zásahový tím pre medveďa hnedého pre oblasť sever.

Zásahový tím usmrtil problémovú medvedicu

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v pondelok (12. 6.) v nočných hodinách usmrtil problémového jedinca medveďa hnedého. Medveď svojím správaním a častými návštevami obce a okolia ohrozoval bezpečnosť obyvateľov a spôsoboval škody na majetku. Informovala o tom v utorok manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková.

Odborníci monitorovali pohyb a správanie jedinca, ktorý spôsoboval škody na hospodárskych zvieratách v areáli miestnej farmy. „Približne šesťročná samica s hmotnosťou do 100 kilogramov sa pohybovala v blízkosti ľudských obydlí. Zozbierané údaje Zásahovým tímom ŠOP SR svedčia o rýchlo postupujúcej strate plachosti a nízkej senzitivite na plašenie,“ priblížila Bocková.

Medveďa so zaseknutým valcom na hlave zachránili
Video
Zdroj: ŠOP

Plašenie problémových jedincov medveďa hnedého je podľa nej jednou z foriem averznej terapie, ktorej cieľom je znovu navodenie plachosti u jedincov s pozmeneným správaním prostredníctvom negatívneho stimulu. „Všetky použité metódy však u predmetného jedinca boli neúčinné. Jeho správanie bolo po monitorovaní vyhodnotené ako preukázateľné a reálne riziko ohrozenia zdravia a života ľudí, ktorí žijú a pohybujú sa v predmetných lokalitách,“ ozrejmila.

Medveďa podľa odborníkov nemohli umiestniť do odchovného zariadenia, keďže bol navyknutý na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí.

Medvedicu odstránili z populácie v súčinnosti s Políciou SR, obvodným oddelením Policajného zboru Nitrianske Pravno v lokalite Piner, v extraviláne Kľačna. Telo spolu s ďalšou dokumentáciou bolo odovzdané miestnemu Poľovníckemu združeniu Horná Nitra. „Okolie obce je pre zvýšený výskyt medveďa hnedého intenzívne monitorované a Zásahový tím ŠOP SR robí všetky potrebné opatrenia s cieľom zabezpečenia bezpečnosti miestnych obyvateľov,“ dodala Bocková.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #útok medveďa