Jeden druhému upratal a bolo zle. Starostovia v Košiciach sa pochytili kvôli špine

Súperenie predstaviteľov dvoch samospráv môže byť niekedy netradičné. O to viac, ak pôsobia v jednom meste. Napríklad v Košiciach o tom niečo vedia.

20.06.2023 19:00
Ihnat Terasa  4
Starosta košického sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát očistil schody na opačnom konci mesta.
debata
Starosta Miloš Ihnát

Starosta košickej mestskej časti Miloš Ihnát a poslankyňa Beáta Zemková čistili schody na opačnom konci mesta.

Fotogaléria
Starosta košického sídliska Ťahanovce Miloš...
Starosta košického sídliska Ťahanovce Miloš...
+2Starosta košického sídliska Ťahanovce Miloš...

Pred vyše týždňom sa starosta košickej mestskej časti sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát spolu s mestskou poslankyňou Beátou Zemkovou vybrali na opačný koniec Košíc. Dôvod výletu následne zdokumentovali na sociálnej sieti: ručne očistili schody v mestskej časti Západ, ktorá je známa aj ako Terasa. Ide o najväčšie sídlisko v meste.

„Ja som bývalý obyvateľ Terasy, preto mi nie je jedno, ako to tu vyzerá. Hanbil by som sa, keby takto vyzerali schody pri obchodnom centre. Pán starosta je vo funkcii päť rokov a takto sa stará o mestskú časť. Sídlisku sa treba venovať, na tie schody sme viackrát upozornili. Odozva nebola, tak sme sa toho chytili sami,“ vysvetlil Ihnát pohnútky svojho konania.

20230616 122013 Čítajte viac Platy nestačili. Štrajková pohotovosť v košickom dopravnom podniku trvá

Každý koreň ručne

Spolu so spomínanou poslankyňou, ktorá žije na Terase, no vykonáva funkciu prednostky miestneho úradu na sídlisku Ťahanovce, sa pustili do čistenia po pracovnej dobe. Presnejšie o tretej popoludní, o ôsmej večer boli schody očistené.

„Zo schodov sme dali dole zeminu a trávu, dokopy to bolo sedem vriec. Po tom, ako sme schody očistili, na sociálnej sieti za to poďakoval firme KOSIT a potom Správe mestskej zelene,“ upresnil Ihnát. Podľa neho starosta mestskej časti Západ Marcel Vrchota nemá prehľad o tom, čo sa deje.

Starosta košického sídliska Ťahanovce Miloš... Foto: Miloš Ihnát
Ihnat Terasa 2 Starosta košického sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát a mestská poslankyňa Beáta Zemková čistili schody na Luniku VII.

Podľa neho na Terase treba vyčistiť aj odtokové žľaby a priamo v teréne je viacero problémov, ktoré si vyžadujú akútne riešenie. „Netvrdím, že všetky veci má riešiť starosta vlastnoručne. No stačí komunikovať s mestskými podnikmi, inštitúciami, či majiteľmi nehnuteľností,“ myslí si Ihnát.

Generalny riaditel DPMK VLadimir Padysak Čítajte viac Košickí poslanci odvolali šéfa dopravného podniku a vodičom zvýšili platy. Štrajková pohotovosť však pretrváva

„Vnímam ho ako poslanca“

Starosta mestskej časti Západ Marcel Vrchota vidí celú záležitosť inak. „Pána Ihnáta v tomto prípade nevnímam ako starostu, ale ako mestského poslanca. Treba povedať, že spomínané schodisko je v správe mesta a nie mestskej časti,“ povedal Vrchota.

Starosta mestskej časti Západ Marcel Vrchota... Foto: web.vucke.sk
vrchota-marcel-509x700 Starosta mestskej časti Západ Marcel Vrchota zvažuje voči svojmu kolegovi z Ťahanoviec ďalšie kroky.

Mrzí ho, že veci zašli ďaleko. „Ide o to, že hlavne zo strany pána Ihnáta možno nazvať komunikáciu až vulgárnou. Neviem, prečo je to tak. Možno je dôvodom to, že pani Zemková, ktorá kandidovala v komunálnych voľbách na post starostky mestskej časti Západ neuspela a nevie stráviť prehru,“ dodal Vrchota.

Celú záležitosť nechce nechať len tak. „Podám podnet na etickú komisiu mestského zastupiteľstva,“ uzavrel Vrchota s tým, že ešte zvažuje ďalšie kroky na svoju obranu.

Ťažko povedať, aké bude mať tento konflikt vyústenie. Starosta Ihnát nateraz situáciu uzavrel slovami, že chce dať po očistení schodov svojmu kolegovi pokoj.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #čistenie #západ #terasa #schody #ťahanovce