Na obnovu zhorených budov v Banskej Štiavnici sa cez fond vyzbieralo vyše 200-tisíc eur

Celkom 4573 individuálnych a firemných darcov sumou 208.595 eur prispelo na obnovu požiarom poškodených budov v Banskej Štiavnici prostredníctvom dobročinnej zbierky neinvestičného fondu Donio. Fond vyhlásil zbierku pomoci mestu ešte v deň vzniku marcového požiaru.

20.06.2023 11:08
Eluzina Banska Stiavnica po poziari Foto:
Kultúrne centrum Eluzína Banská Štiavnica po požiari, zhorená knižnica.
debata

„V sume sú aj dary poskytnuté priamo pre Eleuzínu, Black M, múzeum či základnú umeleckú školu cez ich darcovské výzvy, ktorými oslovovali svojich fanúšikov a priateľov,“ uvádza fond.

Do podpory sa zapojilo aj Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, hlavné mesto Bratislava i kolektív bratislavských základných umeleckých škôl. „Väčšina poskytnutých finančných darov už pomáha požiarom zničenej Banskej Štiavnice pri obnove budov a prevádzok,“ pripomína fond.

Ničivý požiar niekoľkých budov v Banskej Štiavnici
Video
Zdroj: TV Pravda

Donio oslovilo do komisie na prerozdeľovanie pomoci ľudí so znalosťou prostredia Banskej Štiavnice, obnovy pamiatok či podieľajúcich sa na kultúrnych podujatiach v meste. V komisii boli člen stavebnej komisie mesta, koordinátor obnovy Kalvárie Martin Macharík, projektový manažér Marek Kapusta, vedúca Pamiatkového úradu v Banskej Štiavnici Viera Gondocová, stavebný dozor a špecialista na obnovu pamiatkových budov Milan Klak a správkyňa Donio Zuzana Suchová.

Vláda rokovanie výjazdové Banská Štiavnica heger Čítajte aj Vláda poskytne na odstraňovanie následkov požiaru v Štiavnici 11 miliónov eur

Fond sa aktívne podieľal na mapovaní potrieb poškodených, príprave znenia výziev na prerozdeľovanie financií a hodnotení podaných žiadostí na online zasadnutiach komisie. „Komisia vykonávala svoju činnosť na základe zmluvy o dobrovoľníckej činnosti a bez nároku na honorár,“ dodáva fond.

Ján Budaj s primátorkou Banskej Štiavnice
Video
Po zničujúcom požiari ponúklo Banskej Štiavnici pomoc aj ministerstvo životného prostredia. Jeho vtedajší šéf Ján Budaj symbolicky odovzdal budovu bývalého generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku banskému mestu pre účely základnej umeleckej školy do bezodplatného užívania. / Zdroj: TV Pravda

V prvej vlne podpory rozdelili 40.000 eur s cieľom pomôcť so zabezpečením provizórneho prestrešenia objektov a ich ochrany pred dažďom. Boli podporené žiadosti od majiteľov nehnuteľností, ktorí v tom čase nemali dosah na verejné finančné zdroje. Výška podpory bola naviazaná na metre štvorcové vyhorených objektov, čo bolo nápomocné k vypočítaniu výšky finančnej pomoci.

Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...
+6Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...

Druhá vlna podpory bola zameraná na prevádzky. Žiadateľmi boli postihnuté organizácie a spoločnosti, ktoré museli zastaviť alebo obmedziť činnosť. Cieľom bolo poskytnúť podporu, ktorá v horizonte najneskôr jedného roka zabezpečí obnovenie aktivít prevádzok, v prípade zložitejších projektov ich kvalitné naplánovanie vedúce k obnove.

debata chyba
Viac na túto tému: #banská štiavnica #Požiare #finančná zbierka