Pozor na dobroty zo salaša, v Bystrici hospitalizovali rekordný počet ľudí nakazených encefalitídou

Na infekčnom oddelení banskobystrickej nemocnice je v súčasnosti hospitalizovaných 17 pacientov s potvrdenou kliešťovou encefalitídou, ktorí sa nakazili po konzumácii salašníckych výrobkov z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka.

27.06.2023 16:41
Rooseveltova nemocnica Foto: ,
Banskobystrická Rooseveltova nemocnica
debata (4)

„Môžeme konštatovať zvýšený počet pacientov v porovnaní s minulými rokmi. Už teraz máme hospitalizovaných viac pacientov, ako sme mali po minulé roky dokopy za celé obdobie. Pripisujeme to zmene endemického výskytu pôvodcov nákazy – kliešťov, ktoré sa vplyvom klimatických zmien sťahujú aj do severnejších oblastí, ako je napríklad Horehronie, odkiaľ pochádza aj väčšina našich pacientov,“ informuje primárka oddelenia infektológie Diana Vološinová.

Okrem pacientov na infekčnom oddelení je v nemocnici, na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU, hospitalizovaný aj pacient, ktorý je vo vážnom stave.

„Chceli by sme apelovať na obyvateľov, aby takéto výrobky konzumovali s vysokou obozretnosťou. Ľudia, ktorí sa slovenských špecialít nechcú vzdať, majú možnosť sa chrániť proti nákaze kliešťovou encefalitídou očkovaním,“ vyzýva primárka.

Kliešťová encefalitída je závažné vírusové ochorenie, ľudovo známe aj ako zápal mozgu. Príznaky nakazenia týmto vírusom sa prejavujú v dvoch fázach. V prvej fáze, približne 2 týždne po konzumácii, pacient pociťuje bolesti hlavy, má teploty a ďalšie príznaky podobné chrípke. Po prechodnom zlepšení sa približne po týždni dostavia opätovne silné bolesti hlavy, vysoké horúčky a môžu sa prejaviť aj neurologické príznaky ako napr. citlivosť na svetlo, oslabenie končatín.

Pri zistení príznakov kliešťovej encefalitídy, by mal pacient vyhľadať všeobecného lekára, prípadne u tých závažnejších prejavov pohotovosť, alebo urgentný príjem.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #kliešťová encefalitída