Štátna poisťovňa nemá zmluvu s DFN Košice, rezort to považuje za neakceptovateľné

Ministerstvo zdravotníctva považuje za neakceptovateľné, že Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nemá od 1. júla uzavretý zmluvný vzťah s Detskou fakultnou nemocnicou (DFN) Košice.

01.07.2023 17:55
debata (1)

Pre vedenie ministerstva je absolútnou prioritou, aby bola zabezpečená plnohodnotná zdravotná starostlivosť pre všetkých detských pacientov. TASR to uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.

Priblížila, že minister zdravotníctva Michal Palkovič v uplynulých dňoch absolvoval niekoľko rokovaní s cieľom vyriešiť aktuálnu situáciu v DFN Košice a hroziace obmedzenie plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov štátnej zdravotnej poisťovne. „Naposledy sa takéto stretnutie s manažmentom VšZP uskutočnilo vo štvrtok,“ podotkla.

Minister podľa jej slov ešte počas týždňa uviedol, že očakáva od manažmentu VšZP, že svojim detským poistencom zabezpečí poskytovanie plánovanej zdravotnej starostlivosti v DFN Košice aj po 1. júli. „V opačnom prípade to bude považovať za zásadné zlyhanie vedenia poisťovne,“ dodala Lániková s tým, že viac informácií bude môcť ministerstvo poskytnúť začiatkom budúceho týždňa.

Poisťovňa v piatok informovala o tom, že nemocnica zatiaľ nereagovala na ponuku obsahujúcu zvýšenie platieb. Ubezpečila, že aj v prípade nezmluvného vzťahu budú mať jej poistenci zabezpečenú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Nemocnica tvrdí, že je otvorená rokovaniu o zmluve s VšZP. Návrh, ktorý dostala v piatok večer, však podľa riaditeľa nemocnice Andreja Komana nerešpektoval v plnej miere rozhodnutie arbitrážneho úradu, ktorým je Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #VšZP #Detská fakultná nemocnica v Košiciach