Košice potrebujú nové vozidlá ako soľ. Návrat trolejbusov je otázny, nákup nových električiek preverovala NAKA

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) potrebuje nové vozidlá ako soľ. Zopár sa síce podarilo nakúpiť, no je to stále málo.

09.07.2023 11:00
MHD Košice Foto:
MHD v Košiciach zatiaľ funguje, no nákup nových autobusov a električiek je nevyhnutný.
debata (1)

Pritom v Košiciach už dávno mali jazdiť nové električky aj autobusy. Nehovoriac už o trolejbusoch, ktoré v uliciach nevidno už od roku 2015, kedy bol primátorom Richard Raši.

Dočkajú sa Košice nových vozidiel?
Video
Po zbabranej verejnej súťaži by sa Košice predsa len mali dočkať nových električiek. / Zdroj: TV Pravda/Boris Macko

Hľadajú nové výzvy

Súčasný primátor Jaroslav Polaček, ktorý je v úrade druhé volebné obdobie avizoval ako jednu zo svojich priorít ich návrat. Zatiaľ sa tak nestalo. Brzdou boli aj „zbabrané“ verejné obstarávania na nákup nových električiek, či autobusov. Verejné obstarávanie DPMK na nákup nových električiek dokonca preverovala NAKA.

MHD Košice

V košickom dopravnom podniku by mali konečne pribudnúť nové električky aj autobusy. Otázka je, kedy.

Fotogaléria
MHD v Košiciach zatiaľ funguje, no nákup nových...
MHD v Košiciach už po bombovej hrozbe funguje.
+3MHD v Košiciach zatiaľ funguje, no nákup nových...

Tento rok pribudnú aspoň tri nové autobusy, no tie situáciu nezachránia. Ďalšie autobusy, električky aj trolejbusy sú zatiaľ v nedohľadne. Mesto aj DPMK sľubujú, že tentoraz sa ľady konečne pohnú. „Všetky procesy sú už nastavené a Dopravný podnik mesta Košice bude žiadať o finančné zdroje na nákup autobusov a električiek z Operačných programov EÚ a rovnako z plánu obnovy,“ informoval hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík s tým, že bližšie informácie poskytne DDPMK, ktorý sa môže uchádzať o jednotlivé výzvy.

MHD Košice1 Čítajte viac Po metropole východu jazdiť 30-tkou? Mesto priblížilo detaily plánovaných zmien v doprave

Po nedávnom odvolaní generálneho riaditeľa DPMK Vladimíra Padyšáka dočasne poverený riaditeľ Roman Danko avizoval, že prioritou je obstarávanie na nákup električiek, či autobusov. „Aktuálne sa pripravujú súťažné podklady pre verejné obstarávanie na nákup električiek. Predpokladáme tak, že v najbližšej dobe vyhlásime verejnú súťaž na ich obstaranie,“ uviedla hovorkyňa DPM Vladimíra Bujňáková.

Trolejbusy? Možno…

S trolejbusmi je to trochu zložitejšie. Zatiaľ nie je jasné, či sa v dohľadnej dobe vrátia na cesty a konečne budú premávať na klasických linkách 71 a 72. „Čo sa týka trolejbusov, plánujeme vo výraznej miere elektrifikovať mestskú hromadnú dopravu. Môžeme potvrdiť informáciu, že v súčasnosti čakáme na eurofondové výzvy, z ktorých by bolo možné financovať nákup vozidiel. Aj na základe týchto výziev sa budeme rozhodovať, či pôjde o nákup trolejbusov alebo elektrobusov,“ doplnila hovorkyňa DPMK.

20230616 122013 Čítajte aj Platy nestačili. Štrajková pohotovosť v košickom dopravnom podniku trvá

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #trolejbusy #električky #autobusy #Dopravný podnik mesta Košice