V opustenej budove našli vzácne umelecké dielo. Košická prokuratúra sa sťahuje na novú adresu

Po rokoch našla budova na roku ulíc Štúrova a Mojmírova v Košiciach využitie. Z bývalej pobočky banky bude jedno zo sídel košickej prokuratúry. Nová lokalita navyše skrývala aj prekvapenie: umelecké dielo v interiéri.

16.07.2023 20:00
debata (3)

Viac vo videu prezradí známy košický sprievodca Milan Kolcun.

V bývalej banke je vzácne dielo
Video
Budova bývalej banky ukrýva vzácnu mozaiku od výtvarníčky Herty Ondrušovej Viktorínovej / Zdroj: TV Pravda

Budova bývalej Slovenskej sporiteľne roky zívala prázdnotou. Presnejšie, od roku 2011 bola nevyužitá. To sa zmenilo, čoskoro bude sídlom Okresnej prokuratúry Košice II. V rámci prokuratúry tak dôjde k zaujímavej zmene. V budove patriacej do správy Krajskej prokuratúry Košice na Mojmírovej ulici sídlia tri prokuratúry – Okresná prokuratúra Košice I, Okresná prokuratúra Košice II a krajská prokuratúra.

MHD Košice Čítajte viac Košice potrebujú nové vozidlá ako soľ. Návrat trolejbusov je otázny, nákup nových električiek preverovala NAKA

Z budovy poisťovne do bývalej banky

„Okresná prokuratúra Košice – okolie má sídlo na základe nájomnej zmluvy z 24. 4. 2009 a jej dodatkov v priestoroch budovy Allianz, regionálne riaditeľstvo na na Štúrovej ulici v Košiciach. Budova bývalej pobočky Slovenskej sporiteľne na Rohu Mojmírovej a Štúrovej ulice bola kúpená z dôvodov riešenia otázok súvisiach s ukončením nájomnej zmluvy s prenajímateľom Allianz,“ vysvetli zástupca hovorkyne Krajskej prokuratúry Košice Peter Koromház. Štát za budovu zaplatil 1,3 milióna v dvoch splátkach.

Budova bývalej sporiteľne Štúrova Košice

Budova bývalej Slovenskej sporiteľne v Košiciach vyše desať rokov chátrala. Teraz bude sídlom prokuratúry.

Fotogaléria
Takto pôvodne vyzerala mozaika Herty Ondrušovej...
Budova bývalej sporiteľne je už majetkom štátu....
+4Budova bývalej sporiteľne je už majetkom štátu....

„Dňa 23. júna 2023 bola Krajskou prokuratúrou Košice vypovedaná zmluva so spoločnosťou Allianz s výpovednou lehotou troch mesiacov,“ dodal Koromház s tým, že budove bývalej pobočky Slovenskej sporiteľne bude mať po novom sídlo Okresná prokuratúra Košice II.

Vodná nádrž Bukovec Čítajte viac Kúpanie s rakmi ako vizitka kvality. Pláže pri Košiciach lákajú tisícky návštevníkov

Okresná prokuratúra Košice – okolie sa presunie z budovy Allianzu do budovy krajskej prokuratúry na Mojmírovej ulici 5. Sťahovanie začne tak, aby sa všetko stihlo do uplynutia výpovednej lehoty. Podľa Koromháza je už všetko pripravené, ostáva už len doriešiť detaily. Krajská prokuratúra tak už nebude musieť platiť nájom a bude vo vlastnom. Ďalšou výhodou je, že budovy Krajskej prokuratúry a bývalej banky sú hneď vedľa seba.

Ukrýva vzácnu mozaiku

Spomínaná budova banky bola stavaná ako sídlo banky. Otvorili ju v roku 1979 ako Štátnu sporiteľňu. Predtým tam stáli historické budovy, ktoré kvôli výstavbe zbúrali. Neskôr tu sídlila Slovenská sporiteľňa, ktorá ju zrekonštruovala a niektoré detaily sa zmenili, no napriek tomu od roku 2011 ostala budova s podlahovou plochou vyše 2500 metrov štvorcových prázdna a nevyužitá. Sporiteľňa ju ponúkala na predaj. Ukrýva však vzácne umelecké dielo.

Výtvarníčka Herta Ondrušová Viktorínová získala ešte počas života prezývku Mozaiková lady. Len v Košiciach sú jej diela na 11 miestach. Ďalšie sa dajú nájsť v Poprade, či Veľkom Krtíši. V Košiciach zdobia Lunik II, opaľujúca sa kubistická slečna je pri Poliklinike Sever.

Výtvarníčka, ktorá sa narodila v roku 1912 mala pohnutý život. Kvôli pomoci Židom ju prenasledovalo gestapo. Neskôr jej kvôli štýlu, akým tvorila, robili problémy aj komunisti. Paradoxom je, že po roku 1989 mnohí považovali jej diela za socialistické a dožila sa aj ich ničenia počas rekonštrukcií budov, v ktorých boli umiestnené. Zomrela v roku 1999. Jedna z jej mozaík je práve pri vchode do budovy bývalej Slovenskej Sporiteľne.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #banka #prokuratúra #Košice #sporiteľňa