Popadané stromy, zaplavené cesty. Stredným Slovenskom sa prehnali silné búrky. Tisíce ľudí sú bez elektriny

Silné búrky, ktoré sa v pondelok popoludní prehnali Žilinským a Banskobystrickým krajom, spôsobili rozsiahle výpadky elektriny. Pocítilo ich približne 20 000 odberných miest.

17.07.2023 15:50 , aktualizované: 19:00
debata (4)

Mimo prevádzky zostalo na dlhší alebo kratší čas približne 400 distribučných trafostaníc v správe Stredoslovenskej distribučnej (SSD). Informoval o tom špecialista externej komunikácie SSD Miroslav Gejdoš.

mReportér: Letná búrka na Horehroní
Video
Búrka prerušila horúčavu aj na Horehroní (Šumiac) 17.7.2023. / Zdroj: Video poslal mReportér Ján Margeta

Najzasiahnutejšími regiónmi sú Považie, Kysuce, Orava, Liptov, Horehronie a Hont. „Príčinou porúch sú najmä stromy a konáre popadané na elektrické vedenia. Tam, kde je to možné, prebiehajú manipulácie, vďaka ktorým dokážu energetici dopraviť elektrinu do domácností po nepoškodených elektrických vedeniach z iných okruhov,“ opísal Gejdoš.

m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR

Viaceré z porúch by sa energetikom malo podľa neho podariť vyriešiť už v najbližších hodinách, na mnohých miestach si však opravy vyžadujú dlhší čas. „Všetko bude závisieť predovšetkým od rozsahu poškodenia a prístupnosti zasiahnutého miesta. Pracovníci sú v plnom nasadení a robia všetko, čo je v ich silách, aby obnovili dodávku elektriny pre všetky odberné miesta v čo najkratšom čase. Dotknutých obyvateľov žiadajú o pochopenie a trpezlivosť,“ do­dal.

Ako skôr uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková, v Žiline je zaplavený podjazd z Rajeckej cesty v smere na Solinky. Polícia tiež eviduje spadnuté stromy na elektrické vedenie na Bratislavskej ulici v Žiline. V Slovenskom Pravne, na konci obce Abramová, je spadnutý strom cez cestu a blokuje jeden jazdný pruh. „Ulica Košická v Žiline je ťažko prejazdná,“ povedala pre TASR hovorkyňa.

V Slanickej Osade na Orave je podľa Šefčíkovej spadnutý strom na ceste. „Celkovo na Orave evidujeme viac popadaných stromov,“ upozornila.

Búrka, ktorá sa Žilinou prehnala v popoludňajších hodinách, spôsobila popadanie niekoľkých stromov v Bôrickom parku a v mestskej časti Brodno. „Zároveň dážď zaplavil viaceré úseky ciest, estakádu, okolie Rondla, úsek pri žilinskej nemocnici a podobne,“ priblížila hovorkyňa Žiliny Zuzana Holienčíková. V mestskej časti Považský Chlmec podľa jej slov udrel blesk do rodinného domu, pričom začala horieť strecha. Zdôraznila, že žiadne osoby neboli zranené.

Počasie na týždeň: Horúčavy vrcholia, ale netešte sa. Horúco zostane
Video

S búrkami treba večer naďalej počítať v Košickom i Prešovskom kraji

S búrkami treba v pondelok večer naďalej počítať vo viacerých okresoch Košického a Prešovského kraja, kde do 20.00 h platí prvý stupeň výstrahy. Vydané sú aj viaceré hydrologické výstrahy pred prívalovou povodňou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.

Druhý stupeň je aktuálne vyhlásený v okresoch Sabinov a Bardejov. Prvostupňová výstraha pred povodňami zo zrážok platí v okolí riek Hornád, Bodva a Hnilec, tiež v okresoch Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Vranov nad Topľou a Humenné.

V Zborove je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity

Po pondelkovom prudkom daždi starosta obce Zborov v okrese Bardejov Ján Šurkala vyhlásil podvečer v obci tretí stupeň povodňovej aktivity.

Ako uviedol pre TASR, voda zaliala hlavnú cestu a niekoľko záhrad. „Teraz to trocha opadlo, ale čakáme ešte ďalšiu vlnu. Takže uvidíme, monitorujeme situáciu,“ povedal Šurkala.

Obec zároveň vyzýva občanov, aby sa nezdržiavali v blízkosti vodných tokov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Žilina #búrky #výpadok elektriny