Silná búrka na východe zlikvidovala strechy aj úrodu

Po búrke, ktorá sa východným Slovenskom prehnala v stredu podvečer, ostala v niektorých obciach spúšť. Vyčíňanie živla ničilo strechy, autá aj fasády.

20.07.2023 17:30
Ničivá búrka na Zemplíne Foto: ,
V Bunkovciach krúpy tiež ničili strechy, vo vytopených domoch museli vypnúť elektrinu. Pomáhali aj vojaci.
debata (3)
Starosta Bunkoviec Václav Ličko o situácii v obci
Video
Ničivá búrka na Zemplíne na niektorých domoch zničila strechy. / Zdroj: TV Pravda/Boris Macko

Mimoriadne silné búrky páchali škody v Zborove pri Bardejove, neobišli ani Zemplín. Prívalové povodne zasiahli obce Tovarné a Sedliská vo Vranovskom okrese. Silný vietor poničil stromy v Strážskom. Mimoriadna situácia platí v Bardejove a okrese Sobrance.

Búrka zasiahla plnou silou aj obec Bunkovce. Niektoré domy vyzerajú ako z katastrofického filmu. Diery v strechách, či „poďobané“ fasády. Niektorí si pomohli sami, iným dnes podala pomocnú ruku armáda. Vojaci pomáhali hlavne pri provizórnom zakrývaní striech. Našťastie stále existuje aj spolupatričnosť. "Väčšine sa podarilo zorganizovať partie chlapov, či už z radov príbuzných, či známych. Pomohli hasiči zo Sobraniec aj dobrovoľní hasiči z okolitých obcí.

Vyčíňanie búrky na Zemplíne

Silná búrka na Zemplíne ničila strechy, vo vytopených domoch museli vypnúť elektrinu. Pomáhali aj vojaci.

Fotogaléria
V Bunkovciach krúpy tiež ničili strechy, vo...
Takto vyzerala po búrke strecha na dome...
+5Takto vyzerala po búrke strecha na dome...

Dnes prišli aj vojaci, prioritne pomáhajú starším, či zdravotne znevýhodneným ľuďom, povedal starosta Bunkoviec Václav Ličko. „V obci je 38 poškodených rodinných domov, ktoré mali strešnú krytinu z eternitu. Búrka sa prehnala okolo pol piatej popoludní, o šiestej večer zasadla krízový štáb obce. O dve hodiny neskôr aj krízový štáb okresu Sobrance. Nakúpili sme krycie plachty, ktoré sme rozviezli poškodeným rodinám,“ dodal starosta.

V Bunkovciach vlastní dom aj rodina Macíkových z Košíc. Zdedili ho a chodievajú sem na víkendy. Časť eternitovej strešnej krytiny chýba, na jednom mieste je dokonca v streche diera.

„Manželka ma včera poslala po uhorky. Už som bol neďaleko Bunkoviec, keď ma zachytila búrka. To mohlo byť okolo pol piatej. Musel som zastať, lebo som sa bál, že mi tie krúpy rozbijú auto. Akoby po ňom niekto búchal kladivom. Cestu pokrývala súvislá ľadová vrstva. Zhruba o 16.50 búrka skončila a vyšlo slnko,“ opisuje kritické okamihy Juraj Macík. So smútkom dodal, že nielen uhorky, ale celá úroda je zničená.

Oveľa väčšie škody napáchal živel na dome. Keďže strecha je vážne poškodená, dom zatopilo. Podobne ako aj ostatných zasiahnutých domoch, aj tu museli vypnúť elektrinu. „Krúpy mali okolo štyroch – piatich centimetrov, preto niet divu, že narobili škodu. Plus silný vietor, ktorý polámal konáre na stromoch,“ dodal Macík s tým, že dom začali rekonštruovať, no netušili, že ich čaká skorá výmena strešnej krytiny.

Obyvateľ obce Závadka Peter Zambory o stredajšej búrke
Video
Zdroj: TV Pravda
Búrka / Krúpy / Čítajte aj Sever Talianska postihli búrky, zranenia utrpelo vyše 100 ľudí

Búrka udrela plnou silou aj na obec Závadka neďaleko Michaloviec. Pozdĺž hlavnej cesty smerom na Sobrance vidno viacero domov, kde ostali len holé krovy, či diery v strechách. Živel tu zničil 30 domov. Neobišiel ani ten, kde býva starostka obce Jana Dziaková. Na je dome poškodilo strechu z kanadského šindľa a eternitovú krytinu na letnej kuchyni.

„Ono sa zatiahlo, najprv len trochu pršalo a o pár sekúnd prišla pohroma. Krúpy a silný vietor. Krúpy mohli mať veľkosť orechov. K tomu vzdušné víry. Bol to šok,“ opísal silu búrky priateľ starostky Peter Zambory. Potešilo ho, že pomohli nielen záchranné zložky, ale aj ľudia sebe navzájom. „K obecnému úradu vozili plachty, klince, či dosky. Pomohli aj starostovia z vedľajších obcí. Poskytli pomoc, došli aj chlapi. Vojaci prišli o pol jednej v noci. U nás idú škody do desaťtisícov. Určite aj u ostatných,“ dodal Zambory.

V oboch zasiahnutých obciach bolo typickým výjavom množstvo ľudí na strechách. V čase nášho odchodu už bola na obzore ďalšia búrka. Miestni s obavami pozerali na blížiacu sa čierňavu a dúfajú, že prinesie len dážď. Búrky narobili v Košickom kraji problémy aj vo štvrtok. V obci Jasov v okrese Košice – okolie spôsobili záplavy po tom, čo tam spadlo enormné množstvo zrážok.

Vyčíňanie búrky na Zemplíne

Stredajšia búrka za sebou vo viacerých obciach zanechala spúšť. Odniesli si to hlavne eternitové strechy.

Fotogaléria
V Bunkovciach krúpy tiež ničili strechy, vo...
Takto vyzerala po búrke strecha na dome...
+5Takto vyzerala po búrke strecha na dome...

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #búrka #Povodeň #krúpy #víchrica